Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Hity rekrutacji na studia. Te kierunki w Trójmieście są najbardziej oblegane!

20 kandydatów na jedno miejsce ubiega się o studia na japonistyce, nowym kierunku Uniwersytetu Gdańskiego. Na Politechnice Gdańskiej królują ekonomia oraz zarządzanie inżynierskie. Z kolei na GUMed bez niespodzianek – znowu największym zainteresowaniem cieszy się kierunek lekarski, a o każde miejsce na lekarsko-dentystycznym walczy 29 osób.
Hity rekrutacji na studia. Te kierunki w Trójmieście są najbardziej oblegane!

Autor: Paweł Sudara | GUMed

Ostateczne listy przyjętych na na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie będą znane w tym tygodniu, ale gdańskie uczelnie już sprawdziły, jakie kierunki studiów i jakie wydziały cieszą się wśród tegorocznych kandydatów największym powodzeniem.

Uniwersytet Gdański

Nieoczekiwanie najpopularniejszym kierunkiem na UG okazała się japonistyka – na którą nabór zorganizowano po raz pierwszy. Na jedno miejsce na tym kierunku ubiega się 20 osób – to absolutny hit tegorocznej rekrutacji. Na japonistykę w pierwszym naborze na ten kierunek przygotowano 25 miejsc – tymczasem zgłosiło się 535 osób. Poza Gdańskiem japonistykę można studiować w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Toruniu.

- Japonistyka na Uniwersytecie Gdańskim została pomyślana w ten sposób, żeby nasi absolwenci poza tymi klasycznymi ścieżkami kariery, jak bycie tłumaczem, praca w japońskiej firmie czy dyplomacji, dawała również szansę rozwoju swojego biznesu na styku polsko-japońskim i obsługi ruchu turystycznego między Polską a Japonią – mówi dr Jacek Splisgart, kierownik Zakładu Kultury i Języków Azji Wschodniej UG, który będzie opiekunem nowego kierunku. - Krótko mówiąc, miejsc na rynku pracy dla japonistów jest bardzo dużo.

Na kolejnych miejscach w pierwszej 10. najpopularniejszych kierunków na UG są:

 • skandynawistyka (norweska lub szwedzka ścieżka językowa) – 14,44 osób na miejsce,
 • kryminologia – 13,40 osób na miejsce,
 • dziennikarstwo i komunikacja społeczna – 12,54 osób na miejsce,
 • psychologia – 12,19 osób na miejsce
 • informatyka – 11, 04 osób na miejsce
 • iberystyka – 10,70 osób na miejsce,
 • zarządzanie instytucjami artystycznymi menedżerska – 10,12 osób na miejsce,
 • wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej – 9,92 osób na miejsce,
 • filologia angielska – 9,86 osób na miejsce.

Natomiast największą liczbę zgłoszeń ogółem odnotowano na kierunki:

 • psychologia – o przyjęcie na ten kierunek aplikowało 2,2 tys. kandydatów,
 • prawo – ponad 1,3 tys. chętnych,
 • zarządzanie – 1,1 tys. chętnych
 • filologia angielska i ekonomia – na każdy z tych kierunków ponad tysiąc kandydatów.

Uwagę zwraca fakt, że po raz pierwszy w rekrutacji na UG w 10. największej liczby kandydatów na dane kierunki – aż sześć to kierunki na Wydziale Filologicznym. Do japonistyki i skandynawistyki (w biegłym roku była na 7 miejscu zestawienia) dołączyła iberystyka. - Poza najpopularniejszą 10. znalazły się natomiast kierunki biznesowe, np. zarzadzanie i finanse, choć utrzymało się zarządzanie instytucjami kultury z Wydziału Filologicznego.

- Popularność kierunków filologicznych wiąże się z tym, że dzisiejszy rynek pracy i pracodawcy, w tym i biznesowi bardzo cenią kompetencje, wiedzę i umiejętności w zakresie języków obcych, które przekładają się na tzw. kompetencje miękkie (kompetencje przyszłości) – mówi dr hab. Joanna Jereczek – Lipińska, prof. UG, prodziekan Wydziału Filologicznego ds. kształcenia i współpracy z otoczeniem. - To są takie wartości, jak komunikacja międzykulturowa, otwarcie na inne kultury, rozumienie drugiego człowieka. Dzisiejszy rynek pracy „wchłania” naszych absolwentów, ceniąc ich biegłą znajomość języków, kultur i mentalności, nasi absolwenci uczą, tworzą, piszą, wydają, tłumaczą, sprzedają, negocjują, prowadzą terapię logopedyczną, a robią to doskonale i to w wielu językach świata.

Na rok akademicki 2023/24 na UG zaplanowano przyjęcie ponad 11 tysięcy osób na 90 kierunkach: niemal 9 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych i 2,6 tysiąca miejsc na niestacjonarnych.

Nowym kierunkiem na Wydziale Filologicznym - poza japonistyką – jest sztuka kreatywnego pisania; na Wydziale Historycznym – ochrona dóbr kultury i muzealnictwo, a na Wydziale Zarządzania – zarządzanie w sporcie (studia menedżerskie). Pojawią się też nowe kierunki studiów drugiego stopnia.

Ostateczna liczba osób przyjętych na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie na UG będzie znana 19 lipca

Politechnika Gdańska

W tegorocznej rekrutacji zgłosiło się na PG więcej kandydatów niż w poprzednim roku. Jak mówi rzecznik Maciej Dzwonnik – o przyjęcie na studia aplikowało ok. 30 tys. kandydatów, co daje średnio 6,4 osoby na miejsce.

Najpopularniejszymi kierunkami na PG okazały się w tym roku:

 • ekonomia - ok. 18 kandydatów na miejsce,
 • zarządzanie inżynierskie - ok. 13,5 kandydatów na miejsce,
 • analityka gospodarcza - ok. 11,5 kandydatów na miejsce
 • automatyka, cybernetyka i robotyka (po ok. 11 kandydatów na miejsce).

Największym zainteresowaniem tegorocznych kandydatów cieszą się:

 • informatyka (ok. 1,9 tys. kandydatów),
 • automatyka, cybernetyka i robotyka (ok. 1,5 tys. kandydatów),
 • automatyka, robotyka i systemy sterowania (ok. 1,4 tys. kandydatów),
 • budownictwo (ok. 1,5 tys. kandydatów)
 • ekonomia (ok. 1,3 tys. kandydatów).

PG przygotowała w tym roku 4,7 tys. miejsc na 37 kierunkach. Na rok akademicki 2023/24 oferta Politechniki Gdańskiej powiększyła się o 3 nowe kierunki studiów. Na kandydatów czekają: budowa maszyn i okrętów, inżynieria odzysku surowców i energii oraz okręty i konstrukcje morskie.

Wyniki rekrutacji uczelnia ogłasza od 17 lipca.

Gdański Uniwersytet Medyczny

 

Podczas tegorocznej rekrutacji na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym największą popularnością cieszył się – podobnie jak w ubiegłych latach - kierunek lekarski. Z kolei najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunku lekarsko-dentystycznym.

- GUMed zajmuje obecnie miejsce w pierwszej piątce na 30 uczelni w Polsce pod względem liczby kandydatów przyjmowanych na pierwszy rok studiów na kierunku lekarskim - mówi dr Joanna Śliwińska, rzecznik GUMed. - Z kolei w przypadku W przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego, jest to najwyższy wynik w ostatnich latach.

Najbardziej oblegane kierunki na GUMed:

 • lekarsko-dentystyczny - 29 osób na miejsce (1365 oskandydatów),
 • lekarski - 12,7 osób na miejsce ( 4148 kandydatów),
 • psychologia zdrowia - 10,3 os. na miejsce (516 kandydatów).

Na kolejnych miejscach znalazły się:

 • fizjoterapia – 9,1 osób na miejsce (639 kandydatów)
 • analityka medyczna – 6, 4 osób na miejsce (350 kandydatów),
 • farmacja – 3,3 osoby na miejsce (527 kandydatów).

W tym roku w rekrutacji GUMed na 6 kierunków jednolitych studiów magisterskich wzięło udział ponad 7,5 tys. kandydatów - o ponad 700 więcej niż w ubiegłym roku.

GUMed opublikował już pierwsze listy kandydatów. Przez kolejne tygodnie będą publikowane kolejne zestawienia.

Aby dostać się na kierunek lekarski, kandydat musiał mieć co najmniej 185 punktów na 200 możliwych. Nieco mniej, bo 183 punkty wymaganych było na kierunek lekarsko-dentystyczny, natomiast 171 punktów gwarantowało przyjęcie na fizjoterapię. Minimum 140 punktów musiał uzyskać kandydat na analitykę medyczną, zaś na farmację – 120 punktów. Na psychologię zdrowia do przyjęcia na studia wystarczyło 257 punktów na 300 możliwych do zdobycia.

Uczelnia przygotowała z myślą o kandydatach kalkulator rekrutacyjny. Kandydaci mogli wpisywać w nim punkty, otrzymane na maturze z poszczególnych przedmiotów, a kalkulator obliczał, na jakim kierunku uzyskana suma pozwala studiować w roku akademickim 2023/2024.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama