Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Co z obwodnicą Malborka? Na razie dalsza modernizacja drogi krajowejnr 22

Droga krajowa nr 22 w granicach województwa pomorskiego to jeden wielki plac budowy, choć może raczej modernizacji. Prace trwają na kilkunastu odcinkach, m.in. w powiecie malborskim od Gnojewa do Knybawy oraz od Malborka do Starego Pola i dalej do granicy z województwem warmińsko-mazurskim. To nie koniec. Podczas niedawnej wizyty na Żuławach wiceminister infrastruktury Rafał Weber zapowiedział kontynuowanie przebudowy na odcinku od Gnojewa do Cis. Po jej wykonaniu DK 22 byłaby zmodernizowana już na całej długości od Malborka do Knybawy.
Co z obwodnicą Malborka? Na razie dalsza modernizacja drogi krajowejnr 22
To zdjęcie wykonaliśmy w czasie przebudowy DK 22 na odcinku z Malborka do Cis, kierujący spotykali się wtedy z poważnymi utrudnieniami w ruchu na tej uczęszczanej szosie

Autor: Piotr Piesik

Przebudowa "krajówki" wiąże się oczywiście z utrudnieniami dla zmotoryzowanych. Teraz muszą oczekiwać przed sygnalizatorami na długich odcinkach, gdzie ruch odbywa się wahadłowo. W okresach największego natężenia ruchu wprowadzane jest wprawdzie kierowanie ręczne przez upoważnione osoby, lecz i tak podróżowanie DK 22 wymaga dziś sporej cierpliwości. Tym bardziej, że na wielu odcinkach szosa jest modernizowana także w województwie zachodniopomorskim a planowane są kolejne prace, już w województwie warmińsko-mazurskim.

Modernizacja na odcinku z Gnojewa do Knybawy mimo utrudnień przebiega sprawnie, prace na odcinku 5,5 km powinny zakończyć się w roku 2024. Wcześniej już przebudowano drogę z Malborka do Cis, wcześniej jeszcze wjazd do Malborka od strony zachodniej. Do całkowitej przebudowy DK 22 od Malborka do mostu na Wiśle w Knybawie brakuje więc jeszcze odcinka od Cis do Gnojewa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kierowcy narzekają na remont DK 22 pod Malborkiem

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podczas wizyty w powiecie malborskim potwierdził, że wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad ustalany jest zakres tej inwestycji oraz jej szacunkowa wartość. Nie pojawiły się jednak informacje, kiedy ten kolejny etap modernizacji mógłby się rozpocząć.

- Każdorazowo musimy wiedzieć, co chcemy zrobić, jak ma dokładnie wyglądać rozbudowa danego odcinka drogi. Współpracujemy w tych przygotowaniach ze stroną samorządową. Te uzgodnienia znajdują się już w końcowej fazie. Resort infrastruktury oczywiście jest zainteresowany poprawą parametrów drogi na tym odcinku - oświadczył Rafał Weber. 

Nie ma niestety dobrych wiadomości dla mieszkańców Malborka w kwestii budowy obwodnicy miasta. Taki wniosek znajduje się wprawdzie na liście rezerwowej rządowego programu budowy 100 obwodnic, lecz na realizację może liczyć tylko w przypadku pojawienia się oszczędności podczas wykonywania inwestycji z listy podstawowej (znalazł się na niej m.in. Sztum). Tymczasem w warunkach wysokiej inflacji o takie oszczędności może być trudno. Ponadto wstępne plany obwodnicy Malborka liczą sobie już kilkanaście lat i z pewnością będą musiały być przeanalizowane szczegółowo od nowa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama