Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

W budżecie obywatelskim na Politechnice Gdańskiej stawiają na ekologię

Łąka kwietna, posadzenie drzew i krzewów owocowych, instalacja fotowoltaiczna, klimatyzacja, dystrybutor wody oraz miejsca do siedzenia dla studentów – te projekty zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego Politechniki Gdańskiej. PG to pierwsza uczelnia w regionie, która uruchomiła budżet obywatelski.
(fot. PG)

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego PG do głosowania dopuszczonych zostało 8 projektów pracowniczych i 6 studenckich.

Okazuje się, ze najwięcej głosów uzyskały pomysły, bazujące na rozwiązaniach ekologicznych. I dzięki temu na terenie kampusu posadzonych zostanie 20 drzew (wiśnie, czereśnie, śliwy, grusze itp.) i 10 krzewów owocowych (porzeczki, maliny, agrest itp.). Jak zapewniają pomysłodawcy – każdy chętny będzie mógł zebrać dojrzałe owoce, a to, co zostanie, będzie zbierane do koszy i ustawiane przed wejściami do budynków PG. Na budynku Wydziału Zarządzania i Ekonomii pojawi się instalacja fotowoltaiczna, a w auli budynku Hydro – klimatyzacja.

Z kolei dzięki projektom studenckim na nieużywanym trawniku pomiędzy budynkiem byłego WOiO, a parkingiem przed Instytutem Maszyn Przepływowych pojawi się łąka kwietna z domkami dla owadów, dystrybutor wody pitnej na nowym ETI i miejsca do siedzenia w budynkach Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Do wydania na wszystkie projekty uczelnia przeznaczyła 500 tys. złotych, ale rektor PG zwiększył tę kwotę o ponad 92 tys. zł. Dzięki temu łączny koszt projektów pracowniczych przeznaczonych do realizacji to ponad 426 tys. zł, a studenckich ok. 166 tys. zł. Projekty mają zostać zrealizowane do końca 2022 r.

W ramach poprzednich pięciu edycji BO PG na realizac ponad 30 projektów przeznaczono w sumie 2,5 miliona złotych. W tej chwili realizowane są zadania z BO PG 202. Politechnika Gdańska jest pierwszą uczelnią w regionie, która stworzyła swój budżet obywatelski – pracowniczy i studencki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama