Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bezpieczne opalanie. Zasady i edukacja na gdyńskiej plaży

Urlop na plaży, opalanie i piękna, słoneczna pogoda. Brzmi fantastycznie, prawda? Warto jednak wiedzieć o potencjalnych zagrożeniach, jakie może nieść za sobą opalanie się bez wystarczającego zabezpieczenia przed promieniami słonecznymi. Aby je poznać, ustawiono na plaży w Gdyni namioty, w których turyści mogli dowiedzieć się więcej o fotoprotekcji, promieniowaniu UV oraz profilaktyce czerniaka. Utworzono też tablice edukacyjne. Wszystko w ramach letniej akcji #ZdrowiNaMAXa.
opalanie, krem do opalania

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Bezpieczne opalanie. Reguła II palców

Turyści na gdyńskiej plaży w ramach letniej akcji #ZdrowiNaMAXa mogli m.in. poznać odpowiedni sposób aplikacji kremu do opalania.

Reguła dwóch palców mówi o tym, że dokładnie dwa palce wypełnione kremem są ilością, którą wysmarować powinniśmy twarz, uszy oraz szyję – tłumaczy Katarzyna Kozłowska-Panek, koordynatorka letniej akcji. – Jeżeli byśmy chcieli sobie wyobrazić, jak dużo kremu należy nałożyć na całe ciało, to jest to dłoń wypełniona kremem. Taka jedna tubka kremu z filtrem o pojemności 150 mililitrów to jest ilość maksymalnie na tydzień. I to dla jednej osoby.

PRZECZYTAJ TEŻ: Lepiej zapobiegać niż leczyć. „Dermatoprzystanek” w Gdyni

Świadomość w kwestii fotoprotekcji nie jest idealna. Okazuje się, że często ilość nakładanego na skórę kremu jest zbyt mała.

– Zdecydowanie stosujemy za małą ilość kremu z filtrem. Ludzie też nie mają świadomości, że krem SPF 50 to jest ten, który powinniśmy stosować – mówi koordynatorka letniej akcji. – Też widzimy, że jeżeli chodzi o zabezpieczenie dzieci, to kulejemy. Warto pamiętać, że połowę życiowej dawki promieniowania przyjmujemy do dwudziestego roku życia. Dlatego bardzo ważne jest, żeby najmłodszych odpowiednio zabezpieczać.

PRZECZYTAJ TEŻ: To Silent Hill? Nie, to Sopot! Mgła spowiła plaże kurortu. Wiemy, dlaczego!

Pierwsza aplikacja kremu powinna nastąpić już na 20-30 minut przed wyjściem z domu. Powtarzać ją należy następnie co dwie godziny oraz po każdej kąpieli w wodzie. Warto jednak pamiętać, że dobrze jest przez cały rok odpowiednio zabezpieczać twarz kremem SPF 50.

Bezpieczne opalanie. Pamiętaj o nawodnieniu

Kremy z filtrem to jedna z wielu rzeczy, o które należy zadbać w trakcie wypoczynku na słońcu. Wiedzą o tym organizatorzy akcji #ZdrowiNAMAXa, którzy, oprócz wspomnianych kremów z filtrem, przygotowali plażowiczom wodę i elektrolity. W ten sposób chcieli pokazać, że odpowiednie nawodnienie jest istotne, zwłaszcza gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury.

Dzieci mogły także dostać specjalną opaskę identyfikacyjną, na której znajduje się miejsce do wpisania numeru telefonu opiekuna. Ma to ułatwić odnalezienie dziecka, gdyby to zgubiło się na plaży.

#ZdrowiNaMAXa na plaży w Brzeźnie

Letnia akcja edukacyjna #ZdrowiNaMAXa przygotowana została przez Stowarzyszenie Dr. Max Zdrowie oraz Dr. Max Drogerię. Namioty, w których można było zasięgnąć wiedzy o bezpiecznym opalaniu, od 18 do 22 sierpnia zlokalizowane były na plaży Gdynia Śródmieście. Ci, którzy nie zdążyli ich odwiedzić, mają jeszcze taką taką możliwość, tym razem w Gdańsku. Zielone namioty do niedzieli, 27 sierpnia rozstawione są na plaży w Brzeźnie. Są otwarte w godzinach 11:00-16:00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama