pies

W gminie Chojnice od dziesięciu lat bezustannie zachęcają mieszkańców do adopcji psów z miejskiego schroniska. A co ciekawe ci, którzy przygarną czworonoga odłowionego na terenie gminy, mogą liczyć na bonus, czyli wsparcie finansowe nazywane becikowym za psy (fot. Pixabay)

Piesikowe vel becikowe, czyli finansowy bonus… za adopcję psów w gminie Chojnice nadal działa

W gminie Chojnice od dziesięciu lat bezustannie zachęcają mieszkańców do adopcji psów z miejskiego schroniska. A co ciekawe, ci, którzy przygarną czworonoga odłowionego na terenie gminy, mogli liczyć na bonus – czyli wsparcie finansowe nazwane becikowym za psy!
Olek
Knitter
23.02.2022 / 07:00

Pod koniec 2011 roku gmina Chojnice – specjalną uchwałą – wprowadziła becikowe za adopcję psów ze schroniska dla zwierząt prowadzonego przez miasto. Pomysł ten miał m.in. podłoże finansowe, gdyż, jak wtedy tłumaczył wójt Zbigniew Szczepański, koszty utrzymania czworonogów w miejskim schronisku (gmina nie ma własnego) były bardzo wysokie.

– Ekonomia jest ważna i bardziej opłaca nam się, gdy psa przygarnia mieszkaniec, ale wolimy też, gdy trafi on do konkretnego domu, a nie do schroniska, czyli dożywotniego więzienia – mówił wówczas wójt Zbigniew Szczepański.

Wójt Szczepański wpadł na pomysł, by każdemu, kto przygarnie ze schroniska psa pochodzącego z gminy Chojnice, wręczać… becikowe vel piesikowe. W 2011 roku radni ustalili tę kwotę na 500 zł. Program wszedł w życie tak naprawdę na przełomie 2011 i 2012 roku. Jak więc wygląda dziś kwestia adopcji oraz słynnego już becikowego za psy w gminie Chojnice?

Becikowe za adopcję psów. Finansowy bonus w gminie Chojnice

Program nadal jest kontynuowany, choć w 2021 roku, mimo wyższej stawki, liczba chętnych do adopcji psów zmalała.

– Wydaje nam się, że wpływ na to miała sytuacja związana z pandemią – mówi Ireneusz Kierszk z Wydziału Rolnictwa, Środowiska i Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Gminy w Chojnicach.

 • W 2021 roku becikowe za adopcję psów z gminy Chojnice odebrało pięć osób.

W latach poprzednich tych osób, czy też rodzin było więcej:

 • 19 w 2020 roku,
 • 23 w 2019 roku,
 • 10 w 2018 roku,
 • 15 w 2017 roku.

Co ciekawe, nie wszyscy też korzystają z tej możliwości i, mimo adopcji psa z gminy, nie pobierają przysługującego im zwrotu kosztów utrzymania psa – takich osób jest co roku od kilku do kilkunastu.

Waloryzacja becikowego za psy

 • Od 2021 roku osobie adoptującej ze schroniska psa przysługuje becikowe już w kwocie 1200 zł – to o 200 zł więcej niż w latach 2019 i 2020.

Wcześniej było to m.in. 600 zł, a program startował z kwotą 500 zł. Od tej kwoty odlicza się rekompensatę za koszty już poniesione przez gminę w schronisku, czyli koszt sterylizacji lub kastracji, szczepień, czy też znakowania. Pozostałe przysługującego pieniądze można wydać na:

 • zabiegi weterynaryjne,
 • budowę kojca,
 • zakup budy,
 • karmę,
 • akcesoria dla psa, np.: miski, obrożę, smycz,
 • inne wydatki związane z utrzymaniem zwierzęcia.

– Uwzględniamy wydatki udokumentowane w postaci imiennych rachunków lub faktur dostarczonych do urzędu w ciągu 6 miesięcy od momentu podpisania specjalnej umowy adopcyjnej z gminą – wyjaśnia Ireneusz Kierszk.

Jednak, co ciekawe, idąc do schroniska, osoby szukające nowego przyjaciela nie wiedzą, czy dany psiak pochodzi z gminy Chojnice, czy nie, i, tym samym, nie wiedzą, że przysługuje im taki bonus.

– Chcemy uniknąć takiej adopcji dla pieniążków. Chodzi o to, by mieszkańcy wybrali takie zwierzę, które im się spodoba i się na nie na pewno zdecydują. Dopiero później dowiedzą się, czy wiąże się z tym dofinansowanie – dodaje Ireneusz Kierszk.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze