Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Chorób Mózgu powstanie w Gdańsku

Przy szpitalu na gdańskiej Zaspie za cztery lata ma stanąć budynek wyposażony w najwyższej klasy światowej sprzęt medyczny, w której zespół specjalistów będzie kompleksowo leczyć w zakresie neurologii, neurochirurgii dzieci i dorosłych,neuropatologii i neuroradiologii. Ministerstwo Zdrowia wydało pozytywną opinię dotyczącą utworzenia Centrum Leczenia Chorób Mózgu w Gdańsku - pierwszego tego typu ośrodka w kraju.
(fot. Canva | Zdjęcie ilustracyjne) 

Lekarze mówią, że to przyszłość medycyny.  W jednym miejscu - a ma to być wybudowany przy szpitalu na Zaspie nowy budynek - zostaną skoordynowane diagnostyka i leczenie pacjentów z stwardnieniem rozsianym, padaczką, chorobą Alzheimera, Parkinsona, migreną, udarem mózgu, chorobami nerwowo-mięśniowymi, guzami mózgu oraz chorobami ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego wymagającymi leczenia neurochirurgicznego. Przewidywany koszt inwestycji - 600 mln złotych.

Idea powołania pierwszego polskiego "Brain Center" pojawiła się w Wojewódzkim Planie Transformacji na lata 2022-2026, który został zatwierdzony przez resort zdrowia. Jak stwierdził minister Adam Niedzielski  neurologia (w tym chirurgia neurologiczna), po onkologii i kardiologii -  ma być trzecią dziedziną strategiczną w systemie opieki medycznej w Polsce.

Neurologia i neurochirurgia przez lata działały trochę oddzielnie, podobnie było z rehabilitacją. Nasze centrum pozwoli tworzyć wzorzec do naśladowania

prof. dr n. med. Wojciech Kloc / wojewódzki konsultant w dziedzinie neurochirurgii

Na oddziale neurochirurgii w szpitalu Copernicus już teraz przeprowadza się nowoczesne zabiegi u pacjentów z chorobami mózgu, w tym m.in. ratujące dzieci z Klątwą Ondyny (fot. Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku)

Wojewódzki konsultant w dziedzinie neurochirurgii, prof. dr n. med. Wojciech Kloc podkreśla, że Centrum Leczenia Chorób Mózgu będzie jednoczyć  "pod jednym dachem" (a więc też dobrze wykorzystując zasoby kadrowe) pracownie diagnostyczne, specjalistów (nie tylko lekarzy- także neuropsychologów, logopedów, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych etc.), stwarzając bazę diagnostyczną, także w formule diagnostyki jednego dnia i kompleksowości opieki, gdyż spółka Copernicus posiada wszystkie oddziały specjalistyczne z jednoimiennymi poradniami.

- Neurologia i neurochirurgia przez lata działały trochę oddzielnie, podobnie było z rehabilitacją. Nasze centrum pozwoli tworzyć wzorzec do naśladowania - mówi prof. Wojciech Kloc.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwsze operacje w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie

Spółka Copernicus, została wybrana także ze względu na duży potencjał ludzki, czyli najwyższej klasy fachowców zatrudnionych w dwóch gdańskich szpitalach - im. Mikołaja Kopernika i św. Wojciecha. Oddziałem neurologii w Copernicusie kieruje prof. Jarosław Sławek, prezes honorowy  Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, który  jest też sekretarzem międzynarodowej organizacji International Association of Parkinsonism and Related Disorders (IAPRD).

Na oddziale neurochirurgii w szpitalu Copernicus już teraz przeprowadza się nowoczesne zabiegi u pacjentów z chorobami mózgu, w tym m.in. ratujące dzieci z Klątwą Ondyny (fot. Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku)

Prof. Wojciech Kloc, szef oddziału neurochirurgii w szpitalu im. Kopernika  jest prezesem honorowym  Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Neuropatolog, prof. Ewa Iżycka-Świeszewska, kierownik Zakładu Patomorfologii to przewodnicząca Stowarzyszenia Neuropatologów Polskich. Prof. Grzegorz Kozera jest prezesem Polskiego Towarzystwa Udarów Mózgu. Wysokiej klasy specjalistami są dr n. med. dr n. med. Waldemar Fryze - neurolog, dr hab. n. zdr., prof. GUMed Emilia Sitek - neuropsycholog oraz anestezjolog, dr Beata Szopa.

Centrum Leczenia Chorób Mózgu według planów powinno powstać do 2026 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka