Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Posłowie apelują do premiera i ministra zdrowia o zwiększenie nakładów na psychiatrię dziecięcą!

Przedstawiciele Parlamentarnego Zespołu ds. Psychiatrii Dziecięcej, pomorscy posłowie oraz przedstawiciele samorządu województwa z marszałkiem Mieczysławem Strukiem odwiedzili w czwartek, 19 maja Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej pod szpitalem zaapelowali o natychmiastowe zmiany systemowe i zwiększenie nakładów finansowych na psychiatrię dzieci i młodzieży. – Sytuacja jest paląca, od tego zależy życie dzieci i nastolatków – powiedziała posłanka PO Agnieszka Pomaska.
konferencja ws. psychiatrii dziecięcej pod szpitalem psychiatrycznym na gdańskim Srebrzysku
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Od początku roku nie zwiększyło się finansowanie oddziałów psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Skutki są widoczne – w dramatycznej sytuacji są dziś praktycznie wszystkie szpitale psychiatryczne przyjmujące dzieci w Polsce. Także oddział na gdańskim Srebrzysku, gdzie wskutek przeludnienia trzeba było pod koniec kwietnia 2022 roku wstrzymać przyjęcia pacjentów.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Szpital na Srebrzysku wstrzymał przyjęcia młodych pacjentów

W konferencji uczestniczyli przewodnicząca zespołu posłanka Marta Golbik, pomorscy posłowie, przedstawiciele samorządu. Niestety, zabrakło przedstawicieli wszystkich sił politycznych, w tym Prawa i Sprawiedliwości.

Goście szpitala zobaczyli dostawki na szpitalnych korytarzach, usłyszeli o potrzebie natychmiastowego wsparcia oddziału pomocą, chociażby tymczasową.

– Chcemy zwrócić  uwagę na szerszy aspekt – chory system opieki w zakresie psychiatrii, brak łóżek, niskie finansowanie, brak poradni zdrowia psychicznego, które mogą przejąć część pacjentów – powiedział marszałek Mieczysław Struk. – Sytuacja się nawarstwia, mamy ogromne kolejki młodocianych pacjentów.

konferencja ws. psychiatrii dziecięcej pod szpitalem psychiatrycznym na gdańskim Srebrzysku
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Równocześnie w Polsce leczy zaledwie około 500 psychiatrów. Jest to stanowczo za mało. Dlatego marszałek zwrócił się do polskich parlamentarzystów z prośbą o pilną interwencję.

Marta Golbik podkreśliła, że spotkanie zespołu odbywa się na zaproszenie marszałka, a władze Pomorza są szczególnie zainteresowane losem najmłodszych pacjentów. Są jednak w Polsce województwa, gdzie tego zainteresowania nie ma, a w niektórych regionach Polski w ogóle brakuje oddziałów psychiatrycznych dzieci i młodzieży.

W razie nieprzyjęcia dzieci na oddział, mamy do czynienia z sytuacjami bezpośredniego zagrożenia życia – podkreśliła posłanka. – Tak jest wszędzie. Dzieci są odsyłane, lekarz nie jest w stanie przyjąć kolejnego dziecka. Reforma psychiatrii toczy się od lat, co odbija się na zdrowiu najmłodszych.

Marta Golbik / przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Psychiatrii Dziecięcej

konferencja ws. psychiatrii dziecięcej pod szpitalem psychiatrycznym na gdańskim Srebrzysku
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Dr Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego na Srebrzysku przypomniał, że podstawową przyczyną problemów jest niedofinansowanie psychiatrii. Większość kadry odchodzi do sektora prywatnego, gdzie oferowane są o wiele wyższe stawki. Tylko w czasie pandemii oddział dziecięco-młodzieżowy przyniósł 2,5 miliona złotych strat i, gdyby nie pomoc władz samorządowych, zamiast wstrzymania przyjęć, trzeba by było podjąć decyzję o zamknięciu oddziału.

– Warto zmienić myślenie o psychiatrii dzieci i młodzieży – powiedział dyrektor Kaszubowski. – To nie wydatek, ale inwestycja która zwraca się w przyszłości.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

– Podczas odwiedzin w szpitalu mogliśmy zobaczyć jak w soczewce stan opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży – stwierdziła Agnieszka Pomaska. – Jest coraz gorzej. Narasta liczba prób samobójczych, są to zatrważające statystyki. A pomoc państwa maleje. Chociaż minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki chwalą się tą pomocą, widzimy, że budżet musi łatać marszałek.

Wzywamy ministra zdrowia i premiera, by jak najszybciej zajęli się tym problemem. Sytuacja jest paląca, od tego zależy życie polskich dzieci i nastolatków. Jeśli nie pomożemy, będziemy mieć ogromny wyrzut sumienia. I chcemy, by był to wyrzut sumienia ministra zdrowia i premiera.

Agnieszka Pomaska / posłanka PO

Po zakończeniu konferencji w siedzibie urzędu marszałkowskiego odbyła się debata na temat stanu pomorskiej, i nie tylko, psychiatrii dzieci i młodzieży.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze