Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dzierzgoń czeka na propozycje do budżetu obywatelskiego na rok 2022

Budżety partycypacyjne - bardziej znane jako budżety obywatelskie - próbowało wprowadzić wiele samorządów lokalnych jako formę decydowania przez mieszkańców na co zostaną wydane publiczne pieniądze. Na Powiślu z dużej części budżetów obywatelskich zrezygnowano, pozostały takie w niektórych miastach. Przykładem Malbork, Kwidzyn czy Dzierzgoń, gdzie właśnie ogłoszono nabór wniosków do "obywatela" na rok przyszły.
Ulica Westerplatte w Dzierzgoniu - już w roku 2014 została wyremontowana z budżetu obywatelskiego Fot. Archiwum UMiG Dzierzgoń

Zasady realizowania budżetu obywatelskiego są dość proste. Samorząd przeznacza pewną kwotę, mieszkańcy proponują konkretne zadania, potem nad nimi głosują. Które wnioski zyskują największe poparcie, są kierowane do wykonania. Oczywiście warunków do spełnienia jest znacznie więcej, m.in. propozycje zadań muszą dotyczyć tzw. zadań własnych gminy zaś realizacja danego wniosku musi się zakończyć w czasie danego roku, na który przyjmowany jest budżet obywatelski.

Budżet obywatelski nie wszędzie się sprawdził, zresztą samorządy nie mają obowiązku ich realizować. W Sztumie po kilku latach zrezygnowano z budżetu partycypacyjnego na rzecz powrotu do funduszy sołeckich. Wcześniej zdarzało się, że sołtysi porozumiewali się między sobą, by jak najwięcej głosów padło na konkretne zadania. Ta metoda była bardzo skuteczna.

Samorząd Kwidzyna prowadzi nadal budżet obywatelski. Na rok 2022 wybrano m.in. założenie butelkomatu, budowę miejskiej automatycznej toalety modułowej i budowę toru treningowego do biegów przeszkodowych w rodzaju runmagedonu. Na te projekty wydanych zostanie ponad 600 tysięcy złotych. Budżet partycypacyjny realizuje także samorząd Malborka, z bardzo ciekawym MBOJ-em - tak w skrócie malborczycy nazywają Miejski Budżet Obywatelski Junior, w którym o wydaniu pieniędzy decyduje młodzież.

Poszczególne miasta mają rozmaite harmonogramy realizowania budżetu obywatelskiego. O ile w Kwidzynie już wszystko wiadomo, o tyle w Dzierzgoniu dopiero zaczyna się przyjmowanie wniosków. Można to uczynić do końca grudnia, wystarczy na stronie internetowej miejscowego samorządu odnaleźć link Dzierzgońskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Potem nastąpi sprawdzenie wniosków od strony merytorycznej i głosowanie. W marcu wszystko już będzie wiadome. Na budżet partycypacyjny samorząd Dzierzgonia przeznaczył 195 tysięcy złotych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama