lot po serce dla pacjenta z Gdańska

Nocny lot po serce. Pacjent już zaczyna nowe życie!

Niespełna dwie godziny trwało przetransportowanie serca ze Śląska do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W nocnej akcji brali udział policyjni i wojskowi lotnicy. – Pacjent jest już po operacji i z nowym sercem nabiera sił – poinformował lekarz Maciej Duda, kardiochirurg z UCK, który brał udział w akcji.
Dorota
Abramowicz
2.05.2023 / 16:12

Nocny lot po… serce ze Śląska dla pacjenta z UCK w Gdańsku

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne poinformowało w mediach społecznościowych o błyskawicznej, trwającej niecałe dwie godziny – a tu, jak twierdzą lekarze, każda minuta ma znaczenie – akcji dostarczenia serca do przeszczepu dla ciężko chorego pacjenta z Gdańska. W nocy z niedzieli na poniedziałek, 30 kwietnia/1 maja policyjni i wojskowi lotnicy z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej śmigłowcem „Sokół” i samolotem „Casa” dowieźli na czas do Gdańska pobrane na Śląsku serce.

– Gorące podziękowania za dzisiejszą akcję serce! Pacjent jest już po operacji i z nowym sercem nabiera sił. Dzięki Państwa pomocy zaczyna nowe życie! – napisał, biorący udział w nocnym transporcie, gdański kardiochirurg Maciej Duda.

Gdańsk w czołówce ośrodków wykonujących przeszczepy w Polsce

Gdańsk znajduje się w czołówce polskich ośrodków, gdzie wykonuje się najwięcej przeszczepień. To właśnie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym nowe serca dostaje co roku średnio 15 pacjentów, tu też w ubiegłym roku wykonano 38 przeszczepień płuc, w tym pierwszy, po wielu latach, w Polsce równoczesny przeszczep serca i płuca. Podczas niedawnej Gali Transplantologii nagrodą specjalną uhonorowano Gdyńską Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej, która z gdańskim ośrodkiem współpracuje już 16. rok, a obecnie systemowo współdziała ze wszystkimi ośrodkami transplantacyjnymi w Polsce. W  ubiegłym roku wojskowe śmigłowce aż 15 razy transportowały organy do przeszczepów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańsk w czołówce przeszczepień. Do kogo trafiły „Oskary Transplantologii”?

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze