Dziury w gdyńskich ulicach

Gdyńskie ulice dziurawe jak sito. Roztopy odsłoniły potężne ubytki

Pieszy może skręcić nogę, a auto nabawić się poważnej awarii zawieszenia – oceniają dziury w miejskich ulicach gdynianie, którzy jezdnie porównują do sita. - Na bieżąco monitorujemy stan nawierzchni, reagujemy również na sygnały mieszkańców oraz służb – przekonuje pytany o problem Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, przekonując, że działa „codziennie w kilku miejscach jednocześnie”, większe prace zapowiada na wiosnę – gdy pogoda pozwoli i wskazuje, że na bieżące utrzymanie dróg ma około 8 milionów złotych.
Jacek
Wierciński
8.02.2024 / 16:21

Ulice w Gdyni dziurawe jak ser szwajcarski

„Mieszkam dosłownie zaraz przy Chwarznieńskiej na Wiczlinie i widzę, że po zimie ta bardzo ważna droga dojazdowa wygląda jak po bombardowaniu. Rozumiem, że wszystkiego naraz zrobić się nie da, ale mam wrażenie, że roztopy zaskoczyły drogowców– jak w powtarzanej frazie na temat odśnieżania. Jako emeryt nie muszę na szczęście zbyt często zapuszczać się do centrum, ale to co tam zobaczyłem we wtorek woła o pomstę do nieba: jezdnie dziurawe jak sito! Przecież w tych niezałatanych kraterach pieszy może skręcić nogę, a auto nabawić się poważnej awarii zawieszenia [...]” - napisał pan Waldemar [nazwisko do wiadomości redakcji], dołączając listę gdyńskich ulic wymagającą „pilnej interwencji”.

Jego sugestie, dotyczące napraw nawierzchni publikujemy poniżej, obok wskazań innych. Otrzymane od gdynian informacje przekazaliśmy do Zarząd Dróg i Zieleni, który zapytaliśmy również o cały szereg zagadnień związanych z przebiegiem i planami drogowych napraw oraz zaplanowanego na ten cel w 2024 roku budżetu.

Które ulice w Gdyni wymagają pilnych napraw? 

 • Rdestowa na Dąbrowie,
 • Morska,
 • Legionów - skrzyżowanie z Harcerską
 • sama ulica Harcerska,
 • Chwarznieńska,
 • Węzeł Cegielskiej/Kielecka,
 • w centrum ul. 10 Lutego i 3 Maja,
 • ul. Zielona na Oksywiu,
 • Estakada Kwiatkowskiego,
 • Wolności,
 • Nowodworcowa i Starodworcowa.
CZYTAJ TEŻ: Gdyńscy (bez)radni. Prędzej dojdę, niż dojadę, czyli o co chodzi z korkami w Gdyni

- Wraz z ustąpieniem mrozów rozpoczęła się akcja zabezpieczania ubytków na gdyńskich ulicach. Prace prowadzimy na terenie całego miasta. Zabezpieczanie ubytków odbywa się punktowo, tam gdzie stwarzają one zagrożenie. Naprawy nawierzchni na większych odcinkach ruszą tradycyjnie wiosną, gdy pozwolą na to warunki pogodowe – zapowiada Magdalena Wojtkiewicz, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Jak wyjaśnia, powstałe spękania czy ubytki w jezdniach to efekt warunków atmosferycznych, z którymi mieliśmy do czynienia podczas tej zimy.

- Warunki zimowe to jest tzw. przechodzenie temperatury przez zero (dodatnia temperatura w ciągu dnia i ujemna w nocy) i dodatkowo występujące opady deszczu i śniegu, powodują, że woda dostaje się w w głąb nawierzchni, zamarza rozszerzając swoja objętość, tym samym powoduje „wypchnięcie" części nawierzchni. To bardzo pracowity czas dla ekip drogowych. Ubytki są zabezpieczane codziennie w kilku miejscach jednocześnie. Są to miejscowe naprawy nawierzchni, które mają charakter tymczasowy. Na bieżąco monitorujemy stan nawierzchni, reagujemy również na sygnały mieszkańców oraz służb – zaznacza rzeczniczka prasowa ZDiZ, która podaje również dane kontaktowe do zgłaszania konieczności napraw, tak by informacje trafiały do planujacego roboty Samodzielnego Referatu Utrzymania Dróg i Obiektów Inżynierskich ZDiZ.

Jak zgłaszać dziury w ulicach w Gdyni?

 • poprzez formularz kontaktowy na www.zdiz.gdynia.pl/kontakt,
 • za pomocą wiadomości e-mail na adres: [email protected],
 • telefonicznie - pod numerami: 58 761 20 00, 58 761 20 01.

Gdyńscy urzędnicy zastrzegają ponadto, że prace utrzymaniowe są realizowane przez Zarząd Dróg i Zieleni „na bieżąco, w zależności od potrzeb”, a w sumie, na bieżące utrzymanie dróg i obiektów inżynieryjnych zabezpieczone w budżecie ma około 8 milionów złotych.

- Jednym ze sposobów takich awaryjnych napraw jest zabezpieczanie ubytków tzw. masą na zimno. Najpierw osuszamy wykruszenie, potem je czyścimy, a następnie układamy na nim specjalną masę bitumiczną, którą odpowiednio rozprowadzamy. Obecnie prowadzone prace mają charakter doraźny – tak zabezpieczone wykruszenie, już w okresie wiosennym, docelowo zostanie naprawione – mówi Magdalena Wojtkiewicz.

Zastrzegając, że wiele robót będzie planowanych na bieżąco, rzeczniczka ZDiZ udostępnia również listę zaplanowanych prac.

  Dziury w gdyńskich ulicach

  Zaplanowane prace drogowe ZDiZ w Gdyni to między innymi:

  • Budowa chodnika pieszego wzdłuż ul. Rybaków w dzielnicy Babie Doły (inwestycja z Budżetu Obywatelskiego),
  • Kładka Gdynia Stocznia – w 2024 r. planowane jest wykonanie – ekspertyza stanu technicznego kładki wraz z dokumentacją modernizacji kładki,
  • Modernizacja przejścia podziemnego pod ul. Morską na przedłużeniu tunelu PKP Gdynia Główna – w 2024 r. w ramach zadania zostanie wykonana wymiana izolacji obiektu, budowa windy (dostosowanie przejścia dla osób z niepełnosprawnościami), nadzór inwestorski, wykonanie pochylni,
  • Przebudowa przejść dla pieszych na skrzyżowaniu dróg gminnych nr 135217 G (ul. Komandorskiej) i nr 135310 G (ul. Mireckiego) w Gdyni – w ramach zadania zostanie wykonana przebudowa istniejącego skrzyżowania ulic Komandorskiej i Mireckiego poprzez wyniesienie nawierzchni skrzyżowania oraz trzech przejść dla pieszych: jednego w ul. Mireckiego i dwóch w ul. Komandorskiej. Wykonane zostanie również odwodnienie poprzez budowę nowych wpustów deszczowych wraz z przykanalikami i przebudowa istniejącej kanalizacji deszczowej oraz regulacja wysokościowa krawężników i chodników (inwestycja dofinansowana w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg).
  • Ul. Wiśniewskiego – przebudowa istniejących wiaduktów drogowych – I etap dokumentacja projektowa,
  • Modernizacja dylatacji Estakady Kwiatkowskiego na połączeniu z częścią stalową,
  • Modernizacja ul. Nelca (ze środków RD Kamienna Góra),
  • Wyniesione przejścia dla pieszych: ulica Janowska i Chylońska (ze środków RD Cisowa),
  • Utwardzenie ul. Porożyńskiego (Wawrzyńczyka) – na odcinku od ul. Krauzego w kierunku ul. Myśliwka,

  Wesprzyj nas,

  aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
  BEZ PROPAGANDY

  Zawsze Pomorze Logo

   

  ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

  Zaprenumeruj

  Komentarze