Jan Wyrowiński

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wybrało prezesa

Jan Wyrowiński wybrany na czwartą, w tym drugą z rzędu, kadencję prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Delegaci ZKP w sobotę, 3 grudnia przegłosowali jedyną zgłoszoną kandydaturę zdecydowaną większością głosów.
Karol
Uliczny
3.12.2022 / 14:51

244 delegatów wzięło udział w XXII zjeździe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którego głównym punktem był wybór prezesa zrzeszenia na kadencję 2022-2025. Spotkanie przedstawicieli wszystkich Pomorzan, w tym Kaszubów i Kociewiaków, odbyło się w sobotę, 3 grudnia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Poprzedziła je msza św. w Archikatedrze Oliwskiej.

XXII zjazd Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jeden kandydat na prezesa

Jak co trzy lata, Pomorzanie spotkali się na zjeździe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, by wziąć udział w formalnościach sprawozdawczo-wyborczych, ale również w dyskusjach na temat dotychczasowej działalności rady nadzorczej i prezesa, oraz przyszłości zrzeszenia. Prezes Jan Wyrowiński podsumowywał mijającą kadencję słowami o wymagającym okresie. Przypominał, że przypadła na czas pandemii, która stanęła na drodze organizacji wielu wydarzeń, ale również zawirowań polityczno-gospodarczych, odbijających się na finansach zrzeszenia, czy niepewności w zakresie finansowania nauki języka kaszubskiego, które, szczęśliwie dla Kaszubów, ostatecznie zostały rozwiane.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jubileusz 65-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zrzeszonëch naju nicht nie złómie

Po przegłosowaniu absolutorium za kadencję 2019-2022 Jana Wyrowińskiego zgłoszono jako jedynego kandydata na nowego prezesa. Wyboru dokonano przy 221 głosach „za” oraz 12 „przeciw”.

– To wielkie zobowiązanie. Czuję brzemię tej odpowiedzialności. Tak jak czułem przed trzema laty i w połowie lat 90., gdy pełniłem funkcję prezesa zarządu głównego ZKP – mówił Jan Wyrowiński.

Jan Wyrowiński
prezes ZKP

Wiem, jak to ważna sprawa, by Kaszubi trwali, by zachowały się ich język oraz kultura. Każdego roku na świecie ginie kilka języków i nie chciałbym, aby taki los dotknął również nas.

Na progu nowej kadencji prezes życzył sobie, by działalnością zrzeszenia interesowało się coraz więcej ludzi młodych. Wśród wyzwań szczególnie podkreślił plany opracowania strategii działania na rzecz Kaszub w formie dokumentu, który podlegałby regularnym ocenom i aktualizacjom. Mówił również o potrzebie promowania nowoczesnych form obecności kaszubskiej kultury oraz stawienia czoła obecnym i przyszłym wyzwaniom, jak ochrona krajobrazu kulturowego oraz materialnego, również w kontekście inwestycji w infrastrukturę drogową, w tym budowę Trasy Kaszubskiej.

– Z jednej strony, musimy być wierni naszej tradycji, a z drugiej, nowocześni, jeśli chodzi o sposób przekazywania tego, co jest dla nas najważniejsze, a także działania. Kaszubi nie mogą być społecznością zamkniętą i muszą rozumieć nowoczesny świat – mówił prezes Wyrowiński.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze