Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Jubileusz 65-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zrzeszonëch naju nicht nie złómie

Dokładnie 2 grudnia 1956 roku powstało Zrzeszenie Kaszubskie, które w 1964 roku, po połączeniu się ze Zrzeszenie Kociewskim, przyjęło nazwę Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Z okazji 65. rocznicy powstania tej organizacji w sobotę, 27 listopada w Gdańsku odbyła się jubileuszowa uroczystość. Wzięli w niej udział działacze kaszubscy, parlamentarzyści, w tym wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, samorządowcy na czele z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem i przewodniczącym Sejmiku Województwa Pomorskiego Janem Kleinszmidtem.
(Fot. Karol Makurat)

Obchody jubileuszu zainaugurowała msza święta w Bazylice Mariackiej pod przewodnictwem ks. abpa Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego. W homilii duchowny zwrócił się do wiernych w języku kaszubskim. Wyraził wdzięczność obecnym w kościele Kaszubom, Kociewiakom, Borowiakom i Krajniakom, że nabożeństwem rozpoczynają najistotniejsze dla swojej społeczności wydarzenia.

– Świadczy to o żywej wierze i głębokim zakorzenieniu w Bogu – podkreślił ks. abp Tadeusz Wojda.

Świecka część uroczystości odbyła się w Centrum św. Jana, miejscu niezwykłym, odbudowanym ze znaczącym udziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Poprowadził ją Mariusz Szmidka, redaktor naczelny tygodnika regionalnego „Zawsze Pomorze” i portalu informacyjnego „zawszepomorze.pl”.

Myślimy dom, a mówimy Kaszuby, „tatczëzna”, zakorzenienie. Od 65 lat zakochani w naszym regionie działacze kaszubscy są budzicielami tożsamości i silnej identyfikacji z regionem. Bo Zrzeszonëch naju nicht nie złómie. A świadomość korzeni, odnalezienia swojej kaszubskiej tożsamości, daje stolemową moc, siłę, pobudza do działania i pomaga w pracy na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Mariusz Szmidka / redaktor naczelny tygodnika regionalnego „Zawsze Pomorze” i portalu informacyjnego „zawszepomorze.pl”

(Fot. Karol Makurat)

Odczytał też list Edmunda Kamińskiego z Wejherowa, jednego z dwóch żyjących członków założycieli ZKP. Z kolei Kazimierz Klawiter odczytał list gratulacyjny od Jarosława Sellina, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, członka ZKP.

Obecny lider organizacji Jan Wyrowiński ze wzruszeniem podkreślił, że ZKP jest największą pozarządową organizacja społeczno-kulturalną na Pomorzu, a może też i w Polsce. Liczy 6,5 tys. członków zrzeszonych w 70 oddziałach, którzy kochają swoją małą ojczyznę. I są budzicielami kaszubskości.

Myślę, że źródłem naszej siły jest to, że jesteśmy wierni tej idei, która zrodziła się na tej ziemi już od połowy XIX wieku. Jak tylko można, wykorzystujemy wszystkie możliwości, po to aby trwała nasza tradycja i rozwijały się nasza kultura, nasz język.

Jan Wyrowiński / prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

 Po nim, głos zabrał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, który podkreślił rolę ZKP dla budowy społeczeństwa obywatelskiego, samorządności i podtrzymywania tradycji Kaszubów, odwiecznych gospodarzy tych ziem.Marszałek uhonorował ZKP medalem „De Nihilo Nihil fit" (z niczego nic nie powstaje) i wręczył go Janowi Wyrowińskiemu.

(Fot. Karol Makurat)

Z kolei Zarząd Główny ZKP przyznał pięciu wybitnym osobistościom „Medale 100-lecia Zaślubin Polski z morzem”. Z rąk prezesa Jana Wyrowińskiego i Danuty Pioch otrzymali je:

  • Justyna Pomierska – za bycie „Remusem” języka kaszubskiego na polu akademickim, wieloletnia kierowniczka studiów podyplomowych nauczania języka kaszubskiego na UG i nade wszystko „opiekunka” etnofilologii kaszubskiej, unikatowego kierunku UG w Polsce.

Pozostałymi laureatami są:

  • Wanda Lew-Kiedrowska – za 20 lat pracy nad Dyktandem Kaszubskim,
  • Wawrzyniec Samp – za pracę artystyczną, za pomniki, tablice, dyplomy, grafiki oraz za prace przy najnowszym, kolekcjonerskim wydaniu „Życia i przygód Remusa”,
  • ojciec Adam Ryszard Sikora – za wyniesienie języka kaszubskiego do „niebiańskiego” pułapu i nadanie mu niespotykanej wcześniej rangi. Za przetłumaczenie z języka oryginału Ewangelii oraz pięciu pierwszych ksiąg Starego Testamentu,
  • Edmund Wittbrodt – za kierowanie organizacją w ostatniej kadencji. Za wspieranie kierunku etnofilologia kaszubska oraz rozpoczęcie przygotowań do jubileuszu 100-lecia powrotu Pomorza do Polski.

Z okazji  jubileuszu wydana została też książka „Prezesi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Księga pamiątkowa (1956-2021)”. To portret 12 osób z różnych pokoleń, a więc o bardzo odmiennych doświadczeniach życiowych i biografiach. W książce zamieszczono bardziej czy mniej obszerne noty biograficzne dotyczące wszystkich prezesów Zrzeszenia. Rozmowy z nimi przeprowadzili zaangażowani w życie Kaszub dziennikarze: Bogumiła Cirocka, Iwona Joć, Tomasz Słomczyński, Piotr Dziekanowski, Edmund Szczesiak, Stanisław Janke i Mariusz Szmidka.

Pamiątkowe wydanie tej książki uroczyście wręczyła obecnym na jubileuszu prezesom ZKP Anna Dunst, dyrektorka wydawnictwa.

(Fot. Karol Makurat)

Jubileusz uświetnił występ chóru XIX LO „Scherzi Musicali".

Tego samego dnia w sali obrad Zarządu Głównego ZKP, mieszczącej się w Domu Kaszubskim przy ul. Straganiarskiej 20, odsłonięto galerię prezesów. Od powstania w 1956 roku, na czele Zrzeszenia stali: Aleksander Arendt, Bernard Szczęsny, Jerzy Kiedrowski, Izabella Trojanowska, Szczepan Lewna, Józef Borzyszkowski, Stanisław Pestka, Jan Wyrowiński, Brunon Synak, Artur Jabłoński, Łukasz Grzędzicki i Edmund Wittbrodt.

Na zakończenie podkreślano, że w ZKP jest miejsce dla społeczników, którzy w sercu mają miłość do „tatczëzny”, chcą podtrzymywać tradycje kaszubskie, chronić i rozwijać język kaszubski – jedyny regionalny język w Polsce.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama