Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Bożonarodzeniowy jarmark w Gdańsku. Niech zagrają święta!

Nowe, energooszczędne iluminacje, 155 stoisk z upominkami, świątecznymi dekoracjami i smakołykami, ożywione dziadki do orzechów, dużo muzyki i atrakcji, kuchnie z aż 20 krajów świata. To wszystko znajdziemy na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku, który rozpocznie się już w najbliższy piątek, 18 listopada. Wydarzenie po raz kolejny zostało nominowana w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market”.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku, 2021
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku w 2021 roku

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

– Myślę, że w tych trudnych czasach wszyscy potrzebujemy tego, by móc spotkać się w przyjemnym miejscu z innymi ludźmi – powiedziała podczas briefingu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Dlatego cieszę się, że miasto Gdańsk wraz z licznymi partnerami konsekwentnie tworzy od wielu lat markę Jarmarku Bożonarodzeniowego. Jest on dobrze postrzegany nie tylko przez gdańszczan i odwiedzających nasze miasto, ale zdobywa laury także jako jeden z najładniejszych jarmarków europejskich – zaznaczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

– Targ Węglowy przepełni się pięknym oświetleniem energooszczędnym, dobrym klimatem i jedzeniem. Co ważne, taki jarmark to także impuls dla lokalnej gospodarki. Ponad 60 proc. wystawców stanowić będą lokalni, trójmiejscy przedsiębiorcy – dodała prezydent Dulkiewicz.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Handel wraca do Wielkiej Zbrojowni

Stoiska jarmarkowe pojawią się na Targu Węglowym, a także, podobnie jak w poprzednim roku, na ul. Bogusławskiego i Tkackiej. Ponownie staną również na wielkim placu przed centrum handlowo-usługowym Forum Gdańsk: 11 stoisk bożonarodzeniowych MTG, a także stoiska zorganizowane przez samo Forum.

– Gdański jarmark to połączenie tradycji z nowymi elementami – powiedział Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem jarmarku. – By każdy odwiedzający znalazł coś dla siebie i się nie nudził. To czas oraz miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi – podkreślał wiceprezes Orłowski.

Po trzech latach przerwy stoiska jarmarkowe wrócą także do gmachu zabytkowej Zbrojowni (ale dopiero od 2 grudnia), zarządzanej przez Akademię Sztuk Pięknych.

– Te wytwory sztuki, rękodzieła, które nie mogą być prezentowane w warunkach bardziej spartańskich, pojawią się właśnie w Zbrojowni – dodała prezydent Dulkiewicz.

>>> Tak powstaje Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Zobacz zdjęcia <<<

Cieszę się, że miasto Gdańsk wraz z licznymi partnerami konsekwentnie tworzy od wielu lat markę Jarmarku Bożonarodzeniowego. Jest on dobrze postrzegany nie tylko przez gdańszczan i odwiedzających nasze miasto, ale zdobywa laury także jako jeden z najładniejszych jarmarków europejskich.

Aleksandra Dulkiewicz / prezydent Gdańska

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Kiedy otwarcie?

Uroczyste otwarcie jarmarku z udziałem władz Gdańska, poprzedzone mini widowiskiem w wykonaniu Teatru GAK i zespołu „Taraban”, odbędzie się w sobotę, 19 listopada o godz. 16:00.

Punktem kulminacyjnym będzie odegranie pieśni adwentowych w wykonaniu artystów gdańskiego zespołu „Tubicinatores Gedanenses”, którzy stali się pierwowzorem  jarmarkowych trębaczy. Następnie ruszy barwna parada, podczas której będzie można spotkać: kupców, rzemieślników, bławatników, piwowarów, bednarzy i piekarzy, a także bębniarzy zwołujących gości oraz krzykaczy zachęcających do zakupów. Wszystko zostanie utrzymane w konwencji czasów estetycznie nawiązujących do dickensowskiej opowieści wigilijnej (Targ Węglowy, scena, ul. Tkacka, ul. Bogusławskiego).

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Co nowego?

Zaskoczą na pewno nowe iluminacje, w tym anielskie skrzydła, fontanna – dzięki współpracy z firmą Wedel, i leśna altana – dzięki partnerstwu z Lasami Państwowymi.

Na jarmarku spotkamy, po raz pierwszy, ożywione dziadki do orzechów – Państwa Orzechowskich w charakterystycznych strojach, wzorowanych na mundurach żołnierzy Gdańskiego Garnizonu. Te postacie nie mają jeszcze imion, dlatego wkrótce miasto ogłosi na nie konkurs, w którym będą mogli wziąć udział mieszkańcy.

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym nie zabraknie też, lubianych przez mieszkańców, smakołyków i grzanego wina, ale spróbować będzie można też potraw kuchni z aż 20 krajów, w tym kuchni japońskiej, tajskiej i krymsko-tureckiej. Będą dania m.in. z: Litwy, Ameryki, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji i Polski.

Program jarmarku będzie składał się z bloków tematycznych. Zgodnie z tegorocznym hasłem: „Niech zagrają Święta!”, jarmarkowa scena zabrzmi różnymi rodzajami muzyki. Podczas cyklicznych koncertów:

  • Jazowego Kolędowania” – wystąpią znani trójmiejscy muzycy,
  • podczas „Kolędowania na głosy” – chóry,
  • a podczas „Radosnego Kolędowania” – młodzi wykonawcy.
  • Nie zabraknie też „Carillonowego Kolędowania”.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku w konkursie „European Best Christmas Market”. Jak głosować?

– To ważne, że w tych trudnych czasach będziemy mogli cieszyć się jarmarkiem. Dzięki niemu możemy kontynuować promocję turystyczną, a sezon w Gdańsku trwać będzie 12 miesięcy – powiedział Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej. – Jesteśmy jednym z dwóch miast w Polsce, które bierze udział w konkursie „European Best Christmas Market”. Już teraz zachęcam do głosowania, co pozwoli pokazać się całej Europie i światu. Gdański jarmark uważany jest za jeden z najbardziej romantycznych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie i najpiękniejszych w Polsce.

Głosowanie o tytuł „European Best Christmas Market” rozpocznie się w piątek, 25 listopada i potrwa do 8 grudnia 2022 r. Głosy będzie można oddawać poprzez portal www.christmas.ebdest.in ( jeden głos dziennie z jednego IP). 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Atrakcje dla dzieci

  • Świąteczne Bajanie” to cykl wydarzeń dedykowanych najmłodszym: spektakle teatralne (z udziałem tłumacza migowego), widowiska, świąteczne parady, wizyty św. Mikołaja, zimowe animacje i codzienne otwieranie okienek kalendarza adwentowego. To nie wszystko. Będą też ciekawostki z życia lasu, pogadanki i pokazy ptaków drapieżnych, „muzyka lasem malowana”, czyli atrakcje przygotowane przez Pomorskich Leśników w ramach „Świątecznej edukacji”.
  • W gmachu Zbrojowni w „Świątecznej Pracowni” odbędą się warsztaty kreatywne dla dzieci, podczas których będzie można przygotować ozdoby i stroiki świąteczne, a także prezenty od serca: własnoręcznie zdobione świece czy leśną biżuterię. Będzie można tam także poukładać puzzle czy zagrać w gry planszowe. Zaplanowano też seanse filmowe w Treflikowym Kinie, jak również spotkania i zabawy z Treflikiem.
  • Podczas jarmarku będzie można też wymienić się książkami w świątecznym bookcrossingu.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Pomyślmy o innych

Podobnie jak w latach poprzednich, także i podczas tegorocznego jarmarku nie zabraknie akcji charytatywnych. W tym roku wspierana będzie Fundacja Hospicyjna. Będzie można np. wejść do ogromnej śnieżnej kuli przygotowanej przez GPEC i zrobić sobie w niej pamiątkowe zdjęcie. Wykupienie biletu-cegiełki o wartości 25 zł umożliwi grupie maks. 3 osób wykonanie wyjątkowych zdjęć. Na pamiątkę darczyńcy otrzymają też bombkę ze zdjęciem z kuli. Pieniądze ze sprzedaży cegiełek w całości trafią do Fundacji Hospicyjnej. Podopiecznych hospicjum także będzie można wesprzeć, kupując oficjalne gadżety jarmarku.

– Dziękuję w imieniu wszystkich podopiecznych Fundacji Hospicyjnej, pacjentów dorosłych i dzieci oraz ich opiekunów. W czasie jarmarku przygotowaliśmy różne atrakcje, aby podkreślić wyjątkowy charakter świąt. Na naszym stoisku będą pracowali pomocnicy św. Mikołaja. Będzie tam można kupić m.in. bardzo szczególne skrzaty, które zostały wykonane przez hospicyjnych wolontariuszy, i z pewnością przyniosą szczęście oraz radość na cały przyszły rok – zapowiedziała Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej. – Już dzisiaj dziękujemy za wsparcie i wszystkim życzymy pięknych wrażeń podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz wiele spokoju i pokoju na święta.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Zmiana organizacji ruchu

  • Montaż Jarmarku Bożonarodzeniowego potrwa do czwartku, 17 listopada.
  • Wyłączony z ruchu kołowego jest Targ Węglowy. Ul. Wojciecha Bogusławskiego staje się drogą jednokierunkową na odcinku od ul. Okopowej do wysokości budynku banku BNP Paribas. Od strony ul. Podwale Przedmiejskie staje się „ślepą uliczką”, dojazd tylko do wysokości budynku BNP Paripas.
  • Dodatkowo w okresie weekendów, tj. piątek godz. 17:00-niedziela godz. 23:00, ul. Bogusławskiego będzie całkowicie wyłączona z ruchu kołowego (na odcinku zajęcia pasa drogowego). Dojazd do ul. Piwnej odbywa się ul. św. Ducha oraz ul. Kozią (ul. Kołodziejska jest zamknięta dla ruchu). 
  • Od 27 grudnia do 31 grudnia nastąpi demontaż infrastruktury jarmarkowej.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku, zmiana organizacji ruchu

Dziękuję w imieniu wszystkich podopiecznych Fundacji Hospicyjnej, pacjentów dorosłych i dzieci oraz ich opiekunów. W czasie jarmarku przygotowaliśmy różne atrakcje, aby podkreślić wyjątkowy charakter świąt. Na naszym stoisku będą pracowali pomocnicy św. Mikołaja. Będzie tam można kupić m.in. bardzo szczególne skrzaty, które zostały wykonane przez hospicyjnych wolontariuszy, i z pewnością przyniosą szczęście oraz radość na cały przyszły rok.

Anna Janowicz / prezes Fundacji Hospicyjnej

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Energooszczędne iluminacje

Jarmark Bożonarodzeniowy to największa zimowa atrakcja turystyczna Gdańska, którą zawsze rozświetlają klimatyczne iluminacje. W dobie kryzysu energetycznego, kiedy wszyscy powinniśmy oszczędzać, MTG postawiły na światła LED, zamiast żarówek.

Wszystkie iluminacje będą zatem energooszczędne, bazujące na technologii eko-LED. Potrzebują one 9-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Nowe iluminacje na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku będą pobierać 1,2 kWh, czyli tyle, co włączona jedna lodówka. Jeden wieczór z iluminacjami na jarmarku to koszt niecałych 9 złotych.

>>> Magiczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2021. Zobacz niezwykłe zdjęcia  TUTAJ <<<

Iluminacje pojawią się też poza jarmarkiem, w innych miejscach Gdańska. Zużycie prądu dla nowych elementów wyniesie 5,1 kWh, a zużycie prądu dla dotychczasowych elementów – 4,5 kWh.

Wszystkie iluminacje będą pobierały 9,6 kWh, czyli 86,4 kWh/dobę. To koszt około 7,7 złotych za godzinę, czyli około 69 złotych dziennie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka