Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Nie będzie nazw kaszubskich przy Trasie Kaszubskiej

Nazwy miejscowości na znakach ustawionych wzdłuż tzw. Trasy Kaszubskiej będą wyłącznie w języku polskim – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Za odrzuceniem wniosku o uwzględnienie nazewnictwa kaszubskiego miały przemawiać względy bezpieczeństwa. Jednocześnie dyrekcja potwierdziła zgodę na ustawienie w Miejscach Obsługi Podróżnych tablic informujących o kulturze kaszubskiej.
Nie będzie nazw kaszubskich przy Trasie Kaszubskiej

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Nazwy miejscowości na znakach drogowych ustawionych przy tzw. Trasie Kaszubskiej będą wyłącznie w języku polskim – taką decyzję podjęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad po przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw” w sprawie możliwości uwzględnienia nazw dwujęzycznych. Z inicjatywą dołączenia nazw kaszubskich wyszło Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. W uchwale Rady Naczelnej ZKP z maja 2022 r. podkreślano, że trasa pomiędzy węzłem Gdynia-Wielki Kack a Bożepolem Wielkim, przebiega przez teren gmin, które od 2010 r. wykorzystują tablice dwujęzyczne i rozszerzenie tej zasady na S6 byłoby wyrazem szacunku dla unikalności regionu. O odmowie oficjalnie poinformowano pod koniec listopada. W piśmie do zrzeszenia zaznaczono, że umieszczanie zaproponowanego oznakowania nie może być praktykowane na autostradach oraz ekspresówkach ze względów bezpieczeństwa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trasa Kaszubska. Kiedy otwarcie? Podglądamy postępy!

- Oznakowanie dróg w Polsce ma za zadanie określenie, a także przekazanie użytkownikom informacji o zasadach ruchu obowiązujących w danym miejscu. Oznakowanie, szczególnie na drogach ekspresowych i autostradach, musi być jednolite i zrozumiałe dla wszystkich użytkowników dróg oraz nie powinno rozpraszać uwagi kierowców – informuje gdański oddział GDDKiA. - Naszym obowiązkiem i głównym celem jest zapewnienie bezpiecznych warunków ruchu drogowego, na które wpływ ma czytelne i spójne oznakowanie pionowe i poziome. Musi być ono zgodnie z zasadami oznakowania i przyjętą pisownią.

Oznakowanie, szczególnie na drogach ekspresowych i autostradach, musi być jednolite i zrozumiałe dla wszystkich użytkowników dróg oraz nie powinno rozpraszać uwagi kierowców. Naszym obowiązkiem i głównym celem jest zapewnienie bezpiecznych warunków ruchu drogowego, na które wpływ ma czytelne i spójne oznakowanie pionowe i poziome. Musi być ono zgodnie z zasadami oznakowania i przyjętą pisownią

GDDKiA

Specjalne tablice w MOP-ach

Dyrekcja potwierdziła jednocześnie zgodę na ustawienie w Miejscach Obsługi Podróżnych tablic informujących o walorach regionu oraz kulturze kaszubskiej. Chodzi o dwa punkty, zlokalizowanie w miejscowości Kamień, w gminie Szemud. Obecnie GDDKiA oraz zrzeszenie wypracowują treść jaką podróżni będą mogli przeczytać w MOP-ach w trzech językach: po polsku, kaszubsku oraz angielsku.

- Bierzemy pod uwagę walory językowe i regionalne – mówi Piotr Michalski, rzecznik prasowy GDDKiA w Gdańsku. - Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, mającym na celu upowszechnianie kultury kaszubskiej również na drogach i przydrożnych znakach, podjęliśmy decyzję, że Miejsca Obsługi Podróżnych przy trasie S6 zostaną oznakowane również w kaszëbsczim jãzëkù (języku kaszubskim), który ma status języka regionalnego.

Nasze postulaty były daleko idące. Wszystko wskazuje, że nie wszystkie zostaną zrealizowane. Na pewno będziemy usilnie zabiegać o to, by przynajmniej nazwy MOP-ów uwzględniały nazwy w języku kaszubskim

Jan Wyrowiński / prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Z informacji przekazanej przez przedstawicieli zrzeszenia wynika, że otwarta pozostaje kwestia użycia kaszubskiego w nazwach węzłów oraz MOP-ów. W przypadku Kamienia byłoby to: MÒP III Kamiéń. W oficjalniej odpowiedzi dyrekcja nie odniosła się do zaproponowanej nazwy, co według ZKP pozostawia uchyloną furtkę do dalszych rozmów. W przyszłości podobna dyskusja prawdopodobnie będzie toczyć się także wokół brązowych, turystycznych znaków drogowych, o ile takie w ogóle zostaną ustawione. Przypomnijmy, że ZKP zabiega również o oficjalne nazwanie całej S6 „Trasą Kaszubską”.

- Nasze postulaty były daleko idące. Wszystko wskazuje, że nie wszystkie zostaną zrealizowane. Na pewno będziemy usilnie zabiegać o to, by przynajmniej nazwy MOP-ów uwzględniały nazwy w języku kaszubskim – mówi Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Prace budowlane na ukończeniu

Do Świąt Bożego Narodzenia GDDKiA planuje udostępnić do ruchu część drogi ekspresowej S6 od węzła Gdynia Wielki Kack do Strzebielina. Obecnie kierowcy korzystają już z fragmentu nowej trasy pomiędzy Strzebielinem a Bożepolem Wielkim. W efekcie, do dyspozycji kierowców będzie ponad 40 km tzw. Trasy Kaszubskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prezes ZKP o obawach w związku z budową Trasy Kaszubskiej

- Droga może zostać oddana do ruchu pod warunkiem, że będzie bezpieczna dla jej użytkowników oraz będą uzyskane stosowne decyzje administracyjne – mówi Piotr Michalski. - Jest wiele elementów, które czynią drogę bezpieczną i obecnie trwa ich realizacja. Prace prowadzone są głównie pomiędzy węzłami Chwaszczyno i Gdynia Wielki Kack. Montowane są m.in. bariery ochronne, niezbędne elementy ochrony środowiska, jak ekrany akustyczne, oraz ustawiane jest oznakowanie drogowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka