trenerzy Morgan Stoddart i Christian Hitt, reprezentacja Polski rugby

Trenerzy: Morgan Stoddart (po lewej) i Christian Hitt, będą mieli wsparcie swoich rodaków

Byłe gwiazdy walijskiego rugby mają pomóc reprezentacji Polski

Luty będzie najważniejszym od lat miesiącem dla reprezentacji Polski w rugby. W ciągu dwóch tygodni biało-czerwoni rozegrają trzy mecze: z Rumunią, Portugalią i Belgią.
Adam
Mauks
17.01.2023 / 10:25

Kadra pod wodzą walijskiego szkoleniowca Christiana Hitta od kilku miesięcy przygotowuje się do batalii w Rugby Europe Championship, czyli drugiego, po Pucharze Sześciu Narodów, poziomu europejskich rozgrywek. Ich zwycięzca zostaje mistrzem Europy, a tytułu bronią Gruzini. W środę, 18 stycznia o godz. 12. reprezentacja Polski wylatuje z Warszawy do walijskiego Cardiff. Jej bazą na czas zgrupowania będzie National Centre of Excellence walijskiej federacji rugby. W czwartek, 19 stycznia zaplanowano treningi, a w piątek, 20 stycznia mecz z reprezentacją Walii do lat 20 na stadionie Arms Park w Cardiff.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nominacja Małgorzaty Kołdej to szansa dla polskiego rugby

Piątkowy (20 stycznia) rywal to zespół, który jest w ostatniej fazie przygotowań do Pucharu Sześciu Narodów U20. W jego składzie jest wielu graczy, którzy już teraz posiadają zawodowe kontrakty w czołowych klubach z Wysp Brytyjskich. To bezpośrednie zaplecze pierwszej kadry Walii, która od lat jest znaczącą siłą w świecie rugby.

Byłe gwiazdy walijskiego rugby mają pomóc reprezentacji Polski

W przygotowaniu się na to wyzwanie sztab naszej reprezentacji, czyli Christiana Hitta i Morgana Stoddarta, wesprze dwóch innych Walijczyków:

  • Bradley Davies, były zawodnik drugiej linii młyna, który rozegrał 66 meczów w kadrze swojego kraju,
  • oraz Scott Baldwin, były młynarz, m.in. Harlequins, który ma 34 występy w czerwonej koszulce drużyny narodowej.

Obaj będą również w sztabie na mecz z Rumunią.

PRZECZYTAJ TEŻ: Polscy rugbiści pracują nad siłą i szybkością

Już pod koniec stycznia kadra, najprawdopodobniej, znów zawita nad morze, by w Trójmieście skończyć przygotowania do lutowych meczów.

Rugby Europe Championship. Kiedy mecze reprezentacji Polski?

  • 4 lutego gramy w Bukareszcie z Rumunią,
  • 11 lutego – z Portugalią,
  • a 18 lutego – z Belgią.

Te dwa ostatnie spotkania zostaną rozegrane w Gdyni. To na stadionie rugby przy ul. Kazimierza Górskiego nasza reprezentacja w listopadzie 2021 roku pokonała po dramatycznym meczu Niemców, a potem w kwietniu ubiegłego roku wygrała z Litwą, pieczętując awans do REC. Na tym poziomie bardzo dawno nas nie było, stąd przygotowania do tych rozgrywek są dużo bardziej intensywne. Rywale to jednak drużyny znacznie silniejsze od tych, z którymi graliśmy przez ostatnie lata, co oznacza, że reprezentacja Polski musi swój rozwój wyraźnie przyspieszyć, bo tego będzie wymagał każdy z przeciwników, z którymi przyjdzie grać biało-czerwonym.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dużo zdjęć i mało pamięci, czyli gala 100-lecia polskiego rugby

Próby skali trudności polscy rugbiści i kibice mieli okazję doświadczyć w marcu ubiegłego roku, kiedy to w Brukseli nasza reprezentacja przegrała z Belgami 11:41. I właśnie z tą drużyną nasi zagrają w Gdyni swój trzeci mecz w lutowej serii REC.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze