Wizualizacja przebudowy ulicy Starowiejskiej (wiz. Rem Projekt | Urban Media)

Rusza przebudowa ul. Starowiejskiej w Gdyni

Za nieco ponad pół roku gdynianie będą korzystać z nowej, bardziej przyjaznej pieszym i rowerzystom, ul. Starowiejskiej. Wraz z kultowym traktem modernistycznego Śródmieścia, zmieni się też fragment ul. Abrahama. Miasto zawarło już umowę z wykonawcą wyłonionym w przetargu.
Karol
Uliczny
2.06.2022 / 11:38

To nie będzie zwykła modernizacja, ale przebudowa modyfikująca dotychczasowe funkcje ulicy, której wizja zrodziła się w procesie dialogu z mieszkańcami. Jedna z kluczowych i historycznych ulic gdyńskiego Śródmieścia, uspokoi ruch kołowy i nada wyższy priorytet pieszym oraz rowerzystom. Ma to zachęcić do jej odwiedzania i korzystania z tamtejszych lokali i sklepów.

- Metamorfoza tych dwóch ulic ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz podniesienie estetyki tej niezwykle pięknej, historycznej ulicy, która znajduje się w samym centrum naszego miasta - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Zgodnie z planem, zmiany związane z przebudową ul. Starowiejskiej oraz remontem fragmentu ul. Abrahama powinny być gotowe w ciągu najbliższych 30 tygodni, czyli w pierwszym kwartale 2023 r. Termin określono w umowie, którą we wtorek, 31 maja zawarto w Urzędzie Miasta Gdyni z wykonawcą, firmą Eurovia Polska SA. Umowę parafowali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk, Piotr Kęsikowski i Joanna Ciesielska z Eurovia Polska oraz Monika Kasińska reprezentująca Bank Gospodarstwa Krajowego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Marcin Horała w Gdyni o Polskim Ładzie. 40 milionów na kolejne inwestycje

Fot. Kamil Złoch | UM Gdynia 

Łącznie przebudowa ul. Starowiejskiej oraz fragmentu ul. Abrahama będzie kosztować 10 071 275,79 zł, z czego 5 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych.

Wykonawca będzie opierać się na przygotowanym wcześniej projekcie. Rozwiązania projektowe mają wprowadzić poprawę warunków dla ruchu pieszego oraz ruchu rowerowego. Istotne będzie uspokojenie ruchu, które zapewni wprowadzenie strefy prędkości do 20 km/h. Uwzględniono także nasadzenia nowej zieleni czy małą architekturę.

Przy ulicy Starowiejskiej pojawią się też strefy wypoczynku i otoczona kwiatami, drzewami i krzewami gastronomia wakacyjna, oraz energooszczędne oświetlenie uliczne. Rozwiązania będą dostosowane do potrzeb osób w różnym wieku oraz dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze