Ryś uchwycony przez fotopułapkę w kwidzyńskich lasach Fot. Nadleśnictwo Kwidzyn

Ryś powrócił do kwidzyńskich lasów po 40 latach!

Ponad 40 lat temu po raz ostatni w lasach w okolicach Kwidzyna obserwowano obecność rysi. Potem te największe polskie dzikie koty omijały Powiśle. Jak podaje Nadleśnictwo Kwidzyn, jedna z fotopułapek uchwyciła obecność rysia! Odnaleziono też odciski łap drapieżnika.
Piotr
Piesik
18.12.2021 / 15:29

Po raz ostatni rysie widziane były w kwidzyńskich lasach w latach 1974 i 1977, na potwierdzenie Nadleśnictwo Kwidzyn publikuje zapiski leśniczego w Kalendarzu Leśnika. Tymczasem jedna z fotopułapek uchwyciła obecność rysia, odszukano też tropy na śniegu. 

- W Polsce prowadzony jest program reintrodukcji rysia. Jest on na nowo wprowadzany do naszego ekosystemu. Występują dwie populacje rysia: karpacka oraz bałtycka, inaczej nizinna. Ryś objęty jest ścisłą ochroną gatunkową oraz wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Być może pojawienie się zaobserwowanego osobnika jest efektem pracy, którą wkładają przyrodnicy, leśnicy i wszystkie osoby biorące udział w odtwarzaniu tego pięknego kota w naszych lasach - pisze Nadleśnictwo Kwidzyn.

Leśnicy dodają, że w trakcie inwentaryzacji zwierzyny w kwidzyńskich lasach zanotowano obecność wilków, łosi, bielików, orlików, szakali oraz wielu innych gatunków.

Gwoli uzupełnienia informacji o rysiach. Wychowaniem młodych kotów zajmuje się wyłącznie matka; ryś może skoczyć z miejsca wzwyż nawet na ponad dwa metry; dziennie zjada od 1,5-2 kg mięsa; najlepszym zmysłem jest słuch; potrafi wędrować nawet 50 km dziennie.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze