Salmonella w chałwie z Kaszub. GIS ostrzega!

Państwowa Inspekcja Sanitarna w Kartuzach ostrzega przed produktami i surowcami wyprodukowanymi przez podmiot Elis Ali Eski z Tuchomia. W wyniku badań i kontroli wykryto w nich Salmonellę. Wszystkie produkty wyprodukowane w tej firmie muszą być wycofane z rynku i zniszczone.
Olek
Knitter
25.01.2024 / 10:37

Salmonella w chaławie z kaszubskiej firmy

Państwowa Inspekcja Sanitarna potwierdza, iż wykryto obecność Salmonelli w różnych partiach produktów i surowców wyprodukowanych przez podmiot Elis Ali Eski z Tuchomia.

Pierwsze ostrzeżenia o niebezpieczeństwie Inspekcja Sanitarna wydała 3 i 15 stycznia. Jednak ryzyko zatrucia istnieje nadal.

- W trakcie kontroli urzędowej stwierdzono, że w zakładzie produkcyjnym doszło do rażących uchybień sanitarnych. W związku z tym uznano, że producent nie był w stanie zapewnić bezpieczeństwa produktów wprowadzanych do obrotu, a tym samym konieczne jest wycofanie wszystkich produktów bez względu na numer partii, oznakowanych datami minimalnej trwałości „najlepiej spożyć przed 09.07.2025” oraz datami wcześniejszymi. Spożycie tych produktów wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego – informuje Państwowa Inspekcja Sanitarna.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Legionella. Takie są objawy zakażenia niebezpieczną bakterią. Ile było przypadków na Pomorzu?

Dlatego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kartuzach nakazał wycofanie wszystkich produktów z rynku oraz ich zniszczenie, a także zakazał dalszego prowadzenia produkcji środków spożywczych w zakładzie Elis Ali Eski w Tuchomiu do czasu przywrócenia kontroli nad bezpieczeństwem żywności.

Producent podjął działania zmierzające do wycofania produktów z obrotu.

- Konsumenci, którzy kupili wskazane w komunikacie produkty, nie powinni ich spożywać.

W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionych produktów, należy skontaktować się z lekarzem – informuje PPIS.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze