Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wyciek danych z budżetu obywatelskiego w Gdańsku? Urząd wydał oświadczenie

Gdański magistrat zaprzeczył, by doszło do wycieku danych osobowych mieszkańców popierających projekty złożone w ramach ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Jednocześnie potwierdził, że na platformie poświęconej budżetowi można było znaleźć listy poparcia z podpisami, dołączone w sumie do czterech wniosków. - Zostały załączone przez autorów projektów, którzy samodzielnie umieszczali i opisywali je w systemie oraz dodawali załączniki - czytamy w oświadczeniu gdańskiego magistratu.
Budżet Obywatelski, Gdańsk

Autor: Dominik Paszliński | gdansk.pl

Wątpliwości w sprawie tego, czy na platformie poświęconej Budżetowi Obywatelskiemu można znaleźć dane wrażliwe mieszkańców Gdańska, pojawiły się po opublikowaniu wpisu na ten temat na profilu facebookowym "Budyniowo". W niedzielę (10.01.) jego autorzy zamieścili listy poparcia jednego z projektów, biorących udział w ubiegłorocznej edycji BO, z zamazanymi nazwiskami. Zdjęcia opatrzyli podpisem: "Mija właśnie kolejny miesiąc, jak na stronach z projektami Budżetu Obywatelskiego znajdują się pełne dane osób wspierających "Doposażenie placów zabaw w Parku im. Reagana" - imię, nazwisko, pełen adres zamieszkania oraz podpisy. Jak myślicie, ile jeszcze będzie czekać na postępowanie w tej sprawie?"

W poniedziałek, doniesieniom o rzekomym wycieku danych zaprzeczyli gdańscy urzędnicy. Jednocześnie, magistrat potwierdził, że na platformie można było znaleźć listy poparcia dołączone w sumie do czterech wniosków złożonych przez dwóch wnioskodawców.

- Listy poparcia wniosków zostały załączone przez autorów projektów, którzy samodzielnie umieszczali i opisywali je w systemie oraz dodawali załączniki - poinformowała Sylwia Betlej, p.o. dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami. - Niezwłocznie po otrzymaniu informacji, że użytkownicy systemu opublikowali dane osobowe, załączniki zostały usunięte z systemu, a podjęcie dalszych działań będzie uzależnione od konsultacji z Inspektorem Ochrony Danych. 

Magistrat podkreślił, że w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego, którą rozstrzygnięto w październiku 2021 r., złożono ponad 700 wniosków oraz że na etapie weryfikacji były one edytowane także przez wnioskodawców. 

- Dbając o jak najszerszą informację o złożonych projektach udostępniamy mieszkańcom wszystkie opisy projektów wraz z informacją o weryfikacji - informuje Sylwia Betlej. - W przypadku czterech wniosków, złożonych przez dwóch wnioskodawców, załączono także listy, co nie zostało zauważone przed głosowaniem. W przyszłej edycji wprowadzimy na każdym etapie, dodatkowe zabezpieczenia przy weryfikacji załączników.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama