Żuławska Kolej Dojazdowa

Jeden z rozjazdów na Żuławskiej Kolei Dojazdowej w zimowej scenerii

Żuławska Kolej Dojazdowa otrzymała cenny sprzęt. Pomoże utrzymać sprawność wąskotorówki

Wartościową darowiznę od spółki PKP Polskie Linie Kolejowe otrzymało Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych. To elementy sterowania ruchem kolejowym, które będą bardzo przydatne dla utrzymywania w sprawności wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Wartość darowizny szacowana jest na blisko 35 tysięcy złotych.
Piotr
Piesik
30.01.2024 / 09:00

Żuławska Kolej Dojazdowa otrzymała sprzęt do sterowania ruchem kolejowym. Gdzie zostanie wykorzystany?

Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych otrzymało od PKP PLK trzy napędy zwrotnicowe z mocowaniami, prętami kontrolnymi oraz nastawczymi. Urządzenia będą służyć do sterowania ruchem Żuławskiej Kolei Dojazdowej w miejscowości Rybina.

To nie pierwsza darowizna od PKP dla Żuławskiej Kolei Dojazdowej

To nie pierwsza darowizna, jaką Towarzystwo otrzymało od PKP. W maju 2022 roku także przekazano dużą partię urządzeń sterowania ruchem kolejowym: szafy aparatowe, szafy bateryjne, elektryczne napędy zwrotnicowe, semafory kształtowe, prostownik, sygnalizatory drogowe. Wszystko o łącznej wartości 8,5 tysiąca złotych. Sprzęt był wcześniej wycofany z użytku na liniach normalnotorowych. Na Żuławskiej Kolei Dojazdowej wykorzystano przekazane urządzenia do zabudowy samoczynnej sygnalizacji na przejazdach kolejowych, odtworzenia semaforów oraz zabudowy napędów elektrycznych rozjazdów, m.in. na stacji Stegna Gdańska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Żuławska Kolej Dojazdowa nadal kursuje i pozyskuje unikalny sprzęt
darowizna dla Żuławskiej Kolei Dojazdowej

Część urządzeń przekazanych Żuławskiej Kolei Dojazdowej jeszcze w 2022 roku

Żuławska Kolej Dojazdowa. Trasa

Żuławska Kolej Dojazdowa wykorzystuje zachowaną infrastrukturę kolei wąskotorowych na Żuławach i Mierzei Wiślanej. Jeszcze pod koniec XX wieku gęstą, obecnie zachowaną tylko na trasie z Nowego Dworu Gdańskiego, przez Stegnę, do Sztutowa oraz Prawego Brzegu Wisły.

W ubiegłym roku Żuławska Kolej Dojazdowa przewiozła blisko 93 tysiące pasażerów w trakcie 120 dni kursowania.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze