Pociągi Żuławskiej Kolei Dojazdowej są szczególną atrakcją latem, lecz kursują także poza sezonem wakacyjnym

Żuławska Kolej Dojazdowa nadal kursuje i pozyskuje unikalny sprzęt

Charakterystyczne wąskotorowe pociągi Żuławskiej Kolei Dojazdowej są dużą atrakcją turystyczną latem na Mierzei Wiślanej. Kursują od Sztutowa do Prawego Brzegu Wisły. Warto pamiętać, że pociągi jeżdżą również poza sezonem wakacyjnym, ponadto kolej pozyskała w ostatnich miesiąca sporo unikalnego sprzętu, który będzie wykorzystywany dla usprawnienia linii.
Piotr
Piesik
13.09.2022 / 14:53

Po zakończeniu wakacji pociągi Żuławskiej Kolei Dojazdowej kursują jeszcze w czasie wrześniowych weekendów. Dlatego ze Sztutowa do Prawego Brzegu Wisły przez Stegnę, Jantar i Mikoszewo można jeszcze wybrać się w trakcie najbliższego weekendu, 17 i 18 września oraz 24 i 25 września. Potem nastąpi już zimowa przerwa. 

Ze Sztutowa pociągi wyjeżdżają o godz. 8.45, 11.35, 14.25 i 17.15 (ten ostatni kurs tylko do Stegny). W powrotnym kierunku odjazdy następują o godz. 10.10, 13.50 oraz o 15.50. Szczegółowe godziny dojazdu na poszczególne przystanki znaleźć można na stronie internetowej ŻKD. Z powodu trwającego remontu mostu obrotowego w Rybinie w tym roku pociągi w ogóle nie kursują trasą z Nowego Dworu do Stegny. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Żuławska prywatna kolej w miniaturze przemierza przydomowy ogród

Wąskotorowa kolej na Żuławach zachowana została staraniem grupy miłośników i pasjonatów kolejnictwa, prowadzi ją Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych w Gdyni. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przekazała towarzystwu bardzo cenne urządzenia sterowania ruchem, które pozwolą na utrzymanie sprawnych i bezpiecznych przejazdów Żuławską Koleją Dojazdową. To pochodzące z linii kolejowej Toruń - Chełmża cztery elektryczne napędy zwrotnicowe, po dwie szafy aparatowe i bateryjne, pięć semaforów kształtowych, siedem sygnalizatorów drogowych i prostownik.

Dzięki temu możliwe będzie utrzymanie sprawnych przejazdów wąskotorową zabytkową Żuławską Koleją Dojazdową pod zarządem Towarzystwa. Ponadto nastąpi odtworzenie historycznej sygnalizacji kształtowej na wybranych posterunkach ruchu. PTMKŻ planuje w przyszłym roku na posterunku Rybina Most wymianę obecnych tymczasowych semaforów z napędem ręcznym na podarowane semafory z napędem elektrycznym. W dalszej perspektywie planowane jest ustawienie semaforów na stacji Stegna Gdańska. Sygnalizację świetlną planuje się uruchomić w 2024 roku na przejazdach kolejowo-drogowych w Jantarze. 

To nie pierwsza darowizna PKP PLK dla Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych. W 2020 roku przekazano elementy torów, m.in. 20 tys. śrub, o wartości ponad 17,4 tys. zł. Dzięki tym materiałom możliwy stał się remont Żuławskiej Kolei Dojazdowej.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze