Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk: Przed nami 11. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Muzyka, poezja, kuchnia, taniec

11. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia rozpoczyna się w środę, 6 września. Uroczysta inauguracja odbędzie się w budynku Nowej Synagogi przy ulicy Partyzantów we Wrzeszczu, ale festiwalowe wydarzenia ulokowane będą w różnych punktach Gdańska. W przebogatym programie festiwalu: koncerty (np. zespołu Klezmoret czy Mai Miro z duetem Podpora/Kohyt), wernisaże, dyskusje panelowe, spotkania z twórcami, nowa poezja żydowska, premierowa prezentacja fragmentów słuchowiska zrealizowanego na podstawie dramatu Marka Branda, pomysłodawcy i kierownika artystycznego festiwalu, a także warsztaty języka hebrajskiego, warsztaty kulinarne, taneczne, a nawet potańcówka.
scena w Nowej Synagodze w Gdańsku

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

11. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia. Co w programie?

Zobaczymy  m. in. widowisko „Zbliżenia”. To spektakl w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku o tolerancji kulturowej, społecznym wykluczeniu i problemach związanych z współistnieniem na zamkniętym obszarze przedstawicieli różnych kultur.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kultura żydowska ponownie zagościła podczas Festiwalu Kultur w Gniewie

Ciekawie zapowiada się czytanie performatywne tekstu komedii „Afera o spadek” izraelskiego dramaturga Gura Korena. Autor, jak zapowiadają twórcy przedstawienia, ma talent do tworzenia nieszablonowych komedii z suspensem. W swoim ciepłym utworze konfrontuje dwóch braci i siostrę z niewygodną perspektywą – ojciec prawdopodobnie zakochał się w kobiecie uprawiającej najstarszy zawód świata, i zapisał jej rodzinny dom. Co w obliczu takiej wiadomości zrobią Gur, Ayelet i Sella?

W trakcie spotkań z językiem hebrajskim dowiemy się,  jak mówić o sobie po hebrajsku, gdy jest się kobietą? Jak zwracać się do innych kobiet? Czy Izraelczycy mają problem z feminatywami? Czy mamy żeńskie formy na dowódcę, pilota i rabina?

PRZECZYTAJ TEŻ: Ci żydowscy aktorzy są, w jakimś sensie, naszymi przodkami

Podczas warsztatów kulinarnych uczestnicy poznają wybrane tajniki kuchni żydowskiej oraz zasady koszeru i kaszrutu.

Będzie też prezentacja płyty „Polskie Tango Hebrajskie”, albumu wydanego nakładem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Twórcy przeniosą nas w przedwojenny świat polsko-żydowskiej muzyki popularnej. Po spotkaniu organizatorzy zapraszają tancerzy tanga na milongę.

Podczas festiwalu odbędzie się promocja albumu „Wskrzeszony świat. Najnowsze dzieło Agnieszki Traczewskiej jest pierwszą od czasów przedwojennych współczesną wizualną panoramą chasydzkiego życia rozsianego po świecie.

Festiwal zakończy się 10 września.

PRZECZYTAJ TEŻ: W Gniewie upamiętniono społeczność żydowską. Żyła w miasteczku do 1939 roku

Pełen program na  stronie: zblizeniafestiwal.org.

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona. Na warsztaty obowiązują zapisy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama