Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kultura żydowska ponownie zagościła podczas Festiwalu Kultur w Gniewie

Druga edycja Festiwalu Kultur w Gniewie. To lokalna inicjatywa. Pomysłodawcą jest Dariusz Karzyński. Festiwal jest formą upamiętnienia dawniej mieszkającej w Gniewie społeczności żydowskiej. Uczestnicy tego wydarzenia ponownie mieli okazję bliżej poznać losy i kulturę Żydów.
Kultura żydowska ponownie zagościła podczas Festiwalu Kultur w Gniewie

Autor: Ze zbiorów Dariusza Karzyńskiego

To był dzień pełen sympatycznych niespodzianek.

– Mieliśmy możliwość wspólnie pomodlić się koło pomnika i tablicy upamiętniającej społeczność żydowską, w miejscu byłej gniewskiej synagogi (była w sztetlu Gniew do 1939 roku) – podzielił się z pomysłodawcą wydarzenia przedstawiciel Fundacji Shomer in Kolodzin z Grodna.Po raz pierwszy Festiwal Kultur odbył się przed rokiem, kiedy to odsłonięto, z inicjatywy Dariusza Karzyńskiego, pomnik wraz z tablicą upamiętniający społeczność żydowską zamieszkującą Gniew do 1939 roku. Miejsce pamięci zlokalizowane jest gdzie dawniej była gniewska synagoga.

Podobnie, jak przed rokiem, tak i tym razem była okazja, aby lepiej poznać kulturę, tradycje Żydów. Na scenie zaprezentowali się artyści z Baruch-Band, Simchat Halev oraz Ahava, a także grupa taneczna Yachad. Mieszkańcy mieli okazję zatańczyć – artyści zaprosili ich do wspólnej zabawy.

Warto przypomnieć, że społeczność żydowska w Gniewie tworzyła własną gminę wyznaniową. Żydzi dobrze funkcjonowali w strukturach miejskich, m. in. w tych zajmujących się pomocą społeczną i ochroną zdrowia. Wielu Żydów zamieszkiwało na obecnej ulicy Brzozowskiego w Gniewie, noszącej niegdyś nazwę Judengasse, czyli ulica Żydowska. Była to ulica typowo rzemieślnicza, na której znajdowało się wiele sklepów i warsztatów.

W 1820 roku gniewscy Żydzi nabyli prywatny dom sąsiadujący z budynkiem bramnym gniewskiego zamku, który zaadaptowali na miejsce modlitw i siedzibę gminy żydowskiej. Cmentarz natomiast został założony przy drodze prowadzącej do Gogolewa, przy obecnej ulicy Chałubińskiego.Kres społeczności żydowskiej przyniósł wybuch II wojny światowej, w czasie której Żydzi zostali zamordowani przez hitlerowców. W 1939 roku doszczętnie zniszczono gniewską synagogę.
 

Festiwal Kultur był zwieńczeniem dnia pełnego atrakcji, zabawy, radości. Najpierw okazję do świętowania mieli najmłodsi. Gniewski Dzień Dziecka zaowocował, m.in wręczeniem nagród w konkursie fotograficznym #Biblioteka-KochamToMiejsce. W Pokazie Gminnych Talentów udział wzięły placówki oświatowe z całej gminy. Pierwsze miejsce wyśpiewała i wytańczyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie w składzie: Szymon Bafia, Milena Dąbrowska i Karolina Zabrocka. Drugie miejsce wśród widzów miała młodsza grupa taneczna CKiBP, natomiast trzecie przypadło Przedszkolu Miejskiemu w Gniewie.

Był też czas na wyzwania sportowe, czyli Dziecięca Mini Veolia Run oraz Veolia Run – pięć kilometrów biegiem po Gniewie.

Jak na imprezę przeznaczoną dla najmłodszych, nie zabrakło animatorów „Jak z bajki”, którzy zawitali na gniewski rynek z masą zabaw i atrakcji dla dzieci. Gromie brawa zgarnęła Nela Zawadzka, która zasłynęła wykonanie utworu „Meluzyna” w programie The Voice of Kids. Młoda wokalistka przyciągnęła pod scenę rzeszę swoich fanów. Na starówce można było spotkać Kubusia Puchatka i Myszkę Miki na szczudłach częstujących słodkimi upominkami.

Wydarzenie organizowali Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Miasto i Gmina Gniew, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gniewie, GniewskaTV oraz Karli One Four Dariusz Karzyński.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama