Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jak kino pokochało „Nikosia”. Opowieść [nl] o królu polskiej mafii [nl] z Trójmiasta

Na platformie Netflix możemy oglądać opowieść o „Nikosiu”, najciekawszym królu polskiej mafii z Trójmiasta. Film nosi tytuł: „Jak pokochałam gangstera”.
(Fot. Netflix)

Na platformie Netflix już od środy, 5 stycznia można oglądać film „Jak pokochałam gangstera” w reżyserii Macieja Kawulskiego. Jego bohaterem jest „Nikoś”, nieżyjący już gangster z Trójmiasta, którego zła sława obiegła całą Polskę.

Jedni nazywali go ojcem chrzestnym Trójmiasta, inni królem polskiej mafii. Ale przede wszystkim, był gangsterem, który zapragnął być także celebrytą. I to mu się w pewnym sensie udało.

Jak kino pokochało „Nikosia”. Opowieść o najciekawszym królu polskiej mafii z Trójmiasta

„Nikoś”, czyli Nikodem Skotarczak, żył tylko 44 lata, ale było to życie „na bogato”. Nic dziwnego, że zainspirowało ono filmowców.

Urodził się w Gdańsku. Tu pracował jako ochroniarz w nocnym klubie „Lucynka”. Z wykształcenia był ogrodnikiem. Imał się także takiego zajęcia, jak ochrona w gdyńskim klubie „Maxim”. Ale przede wszystkim, działał jako gangster. Zanim kino wzięło jego życiorys na warsztat, on sam posmakował roli w filmie. Był to co prawda epizod, ale jednak, w filmie „Sztos” w reżyserii Olafa Lubaszenko. „Nikoś” został zamordowany w klubie nocnym „Las Vegas” w 1998 roku.

„Jak pokochałam gangstera” to sequel polskiego filmu sensacyjnego „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”, również Macieja Kawulskiego. Ten pierwszy film stał się kinowym hitem, został nawet nominowany do nagród na gdyńskim festiwalu filmowym.

Czy drugi film reżysera o gangsterskim światku będzie równie udany? To każdy już musi ocenić sam.
 

W roli „Nikosia” zobaczymy Tomasza Włosoka, aktora młodego pokolenia, o którym robi się coraz głośniej. A to za sprawą kolejnych produkcji, w których występuje. Aktor ma na swoim koncie udział w takich filmach i serialach jak: „Hiacynt”, „Nieobecni” czy „Kruk”. Jednak największą popularność przyniosły mu role w filmach: „Diablo. Wyścig o wszystko” (czyli w polskiej wersji „Szybkich i wściekłych”) oraz „Underdog”. W 2020 roku otrzymał Złotego Lwa w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska w „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”.

„Jak pokochałam gangstera” to opowieść o mocnym, męskim świecie, widzianym oczami kobiet. Nikoś to chłopak z nieposkromionym apetytem na sukces, który specjalizuje się w nielegalnym imporcie samochodów do Polski. Gigantyczne pieniądze, budowa samochodowego imperium, spektakularna ucieczka z więzienia… Jego życie to ciągła jazda bez trzymanki, a jego historia pokazuje, jak walczyć o siebie i ile trzeba poświęcić, żeby móc sobą pozostać.

Reżyser Maciej Kawulski to też interesująca postać polskiego kina. Do niedawna sprawny biznesmen i jeden z twórców organizacji KSW. Obecnie także filmowiec, który ma na swoim koncie dwa kasowe przeboje: „Underdog” i „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”. Szczególnie drugi z tych tytułów zyskał spore grono fanów oraz uznanie krytyków, czego potwierdzeniem był udział w Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama