Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Czesław Lang został patronem szkoły w Kołczygłowach

Legendarny polski kolarz Czesław Lang jest patronem szkoły podstawowej w swoich rodzinnych Kołczygłowach na Kaszubach.
Czesław Lang został patronem szkoły w Kołczygłowach
Czesław Lang (po lewej) i druga kolarska legenda Francesco Moser podczas tegorocznego Tour de Pologne

Autor: Tour de Pologne | Szymon Gruchalski

Szkoła w Kołczygłowach nosi imię Czesława Langa

O tym, kto zostanie patronem szkoły w Kołczygłowach zadecydowali uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły. Wśród zaproponowanych przez to grono osób najczęściej pojawiały się trzy postaci: Jana Pawła II, Olgi Tokarczuk i Czesława Langa. Podczas czerwcowych wyborów w szkole spośród tej trójki najwięcej głosów zdobył urodzony w 1955 roku w Kołczygłowach Czesław Lang.

Czesław Lang to były kolarz, a dziś dyrektor i główny organizator wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Urodził się 17 maja 1955 w Kołczygłowach. Jest srebrnym medalistą olimpijskim z Moskwy oraz dwukrotnym medalistą mistrzostw świata. W swojej karierze reprezentował dwa polskie kluby: LZS Baszta Bytów i Legię Warszawa. W 1980 roku wygrał wyścig Tour de Pologne, którym dziś zarządza. Przyczynił się do wyraźnego wzmocnienia prestiżu tego wyścigu, który przez lata funkcjonował w cieniu Wyścigu Pokoju. Jest także pierwszym polskim kolarzem zawodowym. Lang zawsze podkreśla skąd pochodzi i promuje na swój sposób Kaszuby. Zresztą wraca tu bardzo chętnie, bo od lat jest właścicielem wyremontowanego przez siebie pałacu w Barnowie, gdzie prowadzi gospodarstwo agroturystyczne Ekofolwark. Czesław Lang jest postacią nie tylko znaną w swoich rodzinnych stronach, ale także lubianą przez mieszkańców ze względu na aktywność społeczną zwłaszcza z obszaru sportu i rekreacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wystartował Rower Miejski w Słupsku. Dla mieszkańców 20 minut gratis

- To bardzo wiele dla mnie znaczy, bo ja się tu urodziłem i wychowałem. Tu spędziłem dzieciństwo – mówi Czesław Lang. - Ja jestem stąd i bardzo się cieszę, że mieszkańcy też mnie tak postrzegają.

Do szkoły w Kołczygłowach, jak mówi Czesław Lang, nie zdążył chodzić. - Chodziła do niej moja siostra, a mnie, bo to były czasy PGR-ów przerzucono wtedy do szkoły w Gostkowie, ale teraz w niej będę i nadrobię zaległość – dodaje z uśmiechem nowy patron szkolnej placówki.

Uroczystość oficjalnego nadania imienia Czesława Langa szkole w Kołczygłowach jest zaplanowana na połowę grudnia tego roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka