Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wiemy, co stanie się z elektrownią w Żarnowcu. Jest inwestor

Tereny po niedokończonej elektrowni w Żarnowcu otrzymają drugie życie. Na zbiornikach retencyjnych wód opadowych powstanie największa w Polsce i jedna z największych w Europie pływająca instalacja fotowoltaiczna. Wykonawcą dokumentacji technicznej została firma Antamion.
elektrownia Żarnowiec

Autor: Mzywial | Wikipedia

Jest pomysł na elektrownię w Żarnowcu. Będzie wytwarzała zieloną enerigię

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała umowę z firmą Antamion na opracowanie dokumentacji technicznej i uzyskanie niezbędnych pozwoleń dla dużej pływającej instalacji fotowoltaicznej o mocy min. 7 MWp. Zlokalizowana będzie w województwie pomorskim, na terenie niedokończonej elektrowni w Żarnowcu, a dokładnie na zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Płynąca z farmy fotowoltaicznej zielona energia zostanie wprowadzona do sieci elektroenergetycznej i zasili okoliczne firmy oraz gospodarstwa domowe, przyczyni się także do zmniejszenia emisji szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla (CO2).

PRZECZYTAJ TEŻ: Żarnowiec to była budowa trochę niepasująca do rzeczywistości PRL

– Przez lata tereny niedokończonej elektrowni w Żarnowcu nie były użytkowane. Jednak dostrzegliśmy w nich potencjał i postanowiliśmy dać im drugie życie, nadając nową rolę niewykorzystywanym dotąd zbiornikom retencyjnym wód opadowych – mówi Maciej Kazienko, wiceprezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Pływająca farma fotowoltaiczna to nadal nowatorskie rozwiązanie techniczne. Jeśli nie przykrywa całkowitej powierzchni zbiornika, to nie stanowi zagrożenia czy ograniczenia dla biologii i procesów życia w wodzie. Niewątpliwie jest to rozwiązanie wysoce innowacyjne oraz efektywne energetycznie. Panele fotowoltaiczne mają w takim otoczeniu o wiele wyższą sprawność produkcji energii elektrycznej, spowodowaną niższą temperaturą pracy, i wykorzystują wtórnie światło odbite od zwierciadła wody.

PRZECZYTAJ TEŻ: Atom a sprawa polska, czyli 33 lata dzielące nas od nienawiści do miłości

Budowana farma fotowoltaiczna to kolejny projekt PSSE, mający na celu transformację energetyczną. Spółka rozpoczęła w październiku prace nad instalacją fotowoltaiczną o mocy 21 MWp w Barcinie. Inwestycje pozwolą zasilać lokalne przedsiębiorstwa oraz lokalne społeczności w niskoemisyjną energię.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama