Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Janusz Korczak patronem Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie

Szkoła Podstawowa w Morzeszczynie po 60 latach od powstania zyskała patrona. Po miesiącach konsultacji zdecydowano się na Janusza Korczaka. Wśród rozważanych kandydatur były też postacie Marii Wespy oraz obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku - Jana Klimka, który urodził się w Morzeszczynie.
Janusz Korczak patronem Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie

Autor: Andrzej Połomski

Szkoła Podstawowa w Morzeszczynie ma swojego patrona

Nadanie imienia oraz sztandaru dla każdej szkoły to niezwykle ważne wydarzenia. "Podstawówka" w Morzeszczynie na swoje święto czekała aż 60 lat. Ale to jak je świętowała w pełni zrekompensowało długie oczekiwanie.

- 3 września minęło 60 lat od powstania pierwszej kondygnacji szkoły – mówi Aleksandra Graban, dyrektor SP w Morzeszczynie. - Kierownikiem był wówczas Henryk Cieniuch, a w szkole było 7 klas. Mieliśmy wówczas 183 uczniów, dodam, że dziś to - 186 i to nie jest dobra wiadomość – dodaje zatroskana.

Morzeszczyńska podstawówka błyskawicznie rozbudowywał się od roku 1981. Najpierw: I piętro, później sala gimnastyczna a na końcu salka korekcyjna i to wszystko dzięki staraniom śp. Tadeusza Guza. Pedagoga wizjonera, zdaniem Aleksandry Graban, człowieka, dla którego nie było rzeczy niemożliwych. W 2016 roku nadbudowano II piętro. I w tym kształcie szkoła funkcjonuje do dziś. W szkole była szkoła ośmioklasowa, potem sześcioklasowa i gimnazjum I-III i w końcu od roku 2017 znowu ośmioklasowa.

- Pierwsze prace mające na celu wybór patrona szkoły i nadanie sztandaru rozpoczęły się w marcu ubiegłego roku – mówi Maciej Boldt, przewodniczący Rady Rodziców. - Uroczystość pierwotnie zaplanowana była na maj. Jednak w związku z trwającymi w szkole pracami modernizacyjnymi datę wyznaczono na 10 listopada.

Jak podkreślił, przewodniczący RR, jednym z działań zmierzających do nadania imienia szkole było przygotowanie sztandaru, który miał stać się swoistą wizytówką szkoły podczas uroczystości szkolnych i pozaszkolnych. Pod głosowanie poddano tylko trzy kandydatury związane, m.in. z regionem morzeszczyńskiej placówki oświaty oraz bliskie wychowaniu dzieci i im się poświęcające. To: Maria Wespa, Janusz Korczak i Jan Klimek.

Do wyboru patrona doszło 3 czerwca 2022 roku. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie klas I-VIII, nauczyciele i pracownicy szkoły, a także rodzice dzieci uczących się w tej szkole.

- Głosowano online przez system Librus – mówi Macie Boldt. - Największą liczbę głosów zdobył Janusz Korczak. W ślad za tym ogłoszono konkurs plastyczny na projekt tego symbolu szkoły, skierowany do uczniów i wszystkich zainteresowanych osób. Zwycięska praca Teresy Radtke, obecnej sołtys wsi Rzeżęcin została nagrodzona i uwzględniona przy wykonywaniu Sztandaru Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie.

Warto zauważyć, że w konkursie wyróżniono również projekt autorstwa ucznia klasy VIIa Błażeja Kaliszewskiego.

- Nadanie imienia szkole było w mojej misji, gdy objęłam stanowisko dyrektora 4,5 roku temu. Było też moim marzeniem – przyznała Aleksandra Graban. - Razem z Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim oraz przy przychylności wójta gminy przyjęliśmy to wyzwanie.

Jeszcze jedna sprawa wzbudziła uznanie. Zazwyczaj szkoła kojarzy się z gwarem, hałasem, tymczasem uczniowie w czasie uroczystości zachowywali się wręcz wzorowo. To naprawdę wyczyn zważywszy, że było 2,5 godziny uroczystości. Wytrzymali wręcz bezszelestnie, tak bardzo byli przejęci. Także do udziału w przygotowaniach do uroczystości nie trzeba było nikogo namawiać. Rodzice upiekli ciasto, kuchnia przygotowała grochówkę z soczewicą. Zorganizowali także wspólnie z nauczycielami loterię fantową, by zebrać środki na organizację uroczystości.

Obecnie w szkole jest zatrudnionych 29 nauczycieli - jedna na urlopie macierzyńskim, jedna na zdrowotnym; pracowników administracji i obsługi: 14.

W szkole jest dwanaście oddziałów: 2 klasy pierwsze, jedna druga, jedna trzecia, dwie czwarte, dwie piąte, jedna szósta, dwie siódme, jedna ósma; wiedzę w nich zdobywa 186 uczniów. Przy szkole jest też Oddział Przedszkolny - 4 grupy; dwie sześciolatków i dwie młodsze.

- Łącznie mamy 78 dzieci - od września mamy dwie grupy więcej, bo zlikwidowano jedno przedszkole w Morzeszczynie – wyjaśnia dyrektor.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama