Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Ile czasu powinieneś przeznaczyć na sen?

Eksperci wymieniają sen wśród kluczowych element prozdrowotnego stylu życia. Tylko odpowiednio długi i jakościowy sen zapewni organizmowi regenerację i powrót do sił. Sprawdź, ile czasu powinieneś przeznaczyć na sen oraz dlaczego to takie ważne.

Autor: materiał prasowy

Zapotrzebowanie na sen

Zapotrzebowanie na sen to kwestia dość indywidualna, lecz eksperci podkreślają, że w dużej mierze zależy od wieku. Powszechnie przyjęto, że wraz z wiekiem spada zapotrzebowanie na sen. Sprawdź, ile na sen powinni przeznaczyć przedstawiciele poszczególnych grup wiekowych:

  • dzieci do 3. miesiąca życia – 14–17 godzin,
  • dzieci w 4.–11. miesiącu życia – 12–15 godzin,
  • dzieci w wieku 1–2 lata – 11–14 godzin,
  • dzieci w wieku 3–5 lat – 10–13 godzin,
  • dziecko w wieku szkolnym – 9–11 godzin,
  • nastolatkowie w wieku 14–17 lat – 8–10 godzin,
  • osoby w wieku 18–64 lata – 7–9 godzin,
  • seniorzy – 7–8 godzin.

Czym jest kalkulator snu?

Dla osób, które mają problem z określeniem odpowiedniej ilości snu, pomocny będzie kalkulator snu. To narzędzie internetowe, przy pomocy którego bez trudu zaplanujesz nocny wypoczynek. Oblicza, ile czasu powinieneś przeznaczyć na sen, aby być wypoczętym. Kalkulator snu zakłada, że sen powinien trwać 4–6 pełnych cykli oraz kończyć się w fazie płytkiej, czyli REM. W tym miejscu warto wspomnieć, że cykl snu trwa średnio 105 minut i składają się na niego występujące naprzemiennie dwie fazy – głęboka (90 minut, NREM) oraz płytka (15 minut, REM). Zatem jeśli wstaniesz podczas fazy REM, będziesz czuć się wyspany. Jeśli jednak obudzisz się poza tą fazą, to uczucie niewyspania i zmęczenia będzie większe. Aby skorzystać z kalkulatora snu, konieczne jest podanie takich informacji jak wiek oraz godzina, o której chcesz się położyć spać lub wstać. Z narzędzia tego warto korzystać zarówno na co dzień, jak i w wyjątkowych sytuacjach, w których zadbanie o odpowiednią ilość snu może być kłopotliwe, takich jak np. wczesny wyjazd lub rozpoczęcie pracy.

Dlaczego ważne jest wysypianie się?

Eksperci są jednogłośni w kwestii znaczenia odpowiedniej ilości snu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Efekty braku rosną z czasem trwania jego niedoboru. Zdrowy sen to podstawa dla regeneracji sił i odpoczynku. Sen odgrywa ważną rolę w pracy układu nerwowego – jego niedobór powoduje problemy z pamięcią, zaburzenia koncentracji, ryzyko wytworzenia fałszywych wspomnień, sprzyja podejmowaniu ryzykownych zachowań. Brak snu powoduje zaburzenia nastroju, spadek motywacji, spowolnienie reakcji, problemy z twórczym myśleniem czy podejmowaniem złożonych decyzji. Niedobór snu prowadzi do zaburzeń fizjologicznych, w tym m.in. obniżenia odporności, zaburzeń hormonalnych, zaburzeń poziomu glukozy we krwi, zaburzenia rytmu serca, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, nadmiernej potliwości, porannych bólów głowy, szybszego uczucia zmęczenia, częstszego oddawania moczu, suchości w ustach, spadku libido, zaburzenia miesiączkowania, dolegliwości żołądkowo-jelitowych. A to tylko wybrane konsekwencje przeznaczania zbyt małej ilości czasu na sen.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama