Ze sporządzanych od 2022 r. strategicznych map hałasu wynika, że około 25 tysięcy mieszkańców Trójmiasta, żyjących w domach przy głównych arteriach, narażonych jest na hałas drogowy przekraczający 65 decybeli, a nierzadko sięgający ponad 100 dB. Tylko przejazd motocykla bez tłumika oznacza dźwięki o sile 110 decybeli. Dla osób żyjących w hałasie oznacza to nie tylko bezsenność i dekoncentrację, ale także większe ryzyko zdrowotne, zwłaszcza dla układu nerwowego i układu krążenia.
PRZECZYTAJ: Driftowały starym fordem na Polance Redłowskiej. Pasażerka wypadła przez okno
Ostatnio coraz coraz częściej na policję i do władz Sopotu docierały skargi na głośne samochody i motocykle. Stąd decyzja o podjęciu w najbliższy weekend działań pod nazwą „Cichy Sopot".
– Bardzo blisko współpracujemy z sopocką policją i reagujemy na wszystkie sygnały, które zgłaszają nam mieszkańcy – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – Bezpieczeństwo na ulicach jest naszym priorytetem. Przypomnę jeszcze, że na prośbę mieszkańców zwróciliśmy się także do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego z prośbą o ustawienie stacjonarnego fotoradaru właśnie na al. Niepodległości. Mamy nadzieję, że nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony i fotoradar szybko zostanie zamontowany.
Wiadomo, że im szybciej porusza się pojazd, tym może być głośniejszy. Jak informuje Marlena Klepacz z sopockiego magistratu, funkcjonariusze będą zwracać uwagę nie tylko na prędkość, ale także na stan techniczny pojazdu, który może generować nadmierny hałas. Z wykorzystaniem SONOMETRA będą oni kontrolować pojazdy, których poziom głośności dźwięku może być przekroczony. Natomiast wobec kierujących, którzy przejawiają agresywne zachowania na drodze i swoim zachowaniem powodują zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, funkcjonariusze będą natychmiast reagować, eliminując ich z ruchu i stosując środki przewidziane prawem.
PRZECZYTAJ TEŻ Hałas potrafi wpędzić w depresję, zaatakować serce, a nawet zabić
Warto przypomnieć, że za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, oprócz wysokich grzywien grozi czasowe zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące.
Władze Sopotu od wielu lat wspierają miejscową policję. Tylko w 2024 roku blisko 200 tys. zł. przeznaczono m.in. na dodatki za ponadnormatywną służbę, wyżywienie i zakwaterowanie policjantów z dodatkowych patroli w sezonie letnim oraz nagrody finansowe. W listopadzie tego roku do służby trafił także nowy radiowóz współfinansowany przez Gminę Miasta Sopotu.
Napisz komentarz
Komentarze