Niedziela Palmowa w Gogolewie
Udział w Kociewskiej Niedzieli Palmowej to już niemal mantra. A wszystko swój początek ma w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich, a dokładniej za sprawą jednej z gospodyń, przewodniczącej KGW Marii Kamrowskiej. To ona jest prawdziwym motorem zmian zachodzących w maleńkim Gogolewie. Gdzie pojawia się pani Maria, tam praca wre, a pomysłów rodzi się bez liku. To za jej sprawą udało się namówić ks. Janusza Wachowskiego proboszcza parafii pw. św. Jakuba Apostoła Starszego w Dzierżążnie, do której należy Gogolewo, do sprawowania mszy świętej we wsi. Chociaż w Gogolewie nie ma ani kościoła, ani nawet kaplicy to w mszy można i tak uczestniczyć. Na czas religijnych uroczystości, mszy św. czy innych nabożeństw miejscowa świetlica przeistacza się w "dom Boży". W Gogolewie można uczestniczyć we mszy dopiero od listopada 2005 r.
Co roku do udziału w Kociewskiej Niedzieli Palmowej zapraszają panie z Koła Gospodyń Wiejskich. W tym roku uroczysta msza święta i przemarsz procesji z palmami przez wieś rozpocznie się w niedzielę 24 marca, o godz. 14.00. Msza tradycyjnie w świetlicy wiejskiej mieszczącej się obok szkoły w Gogolewie.
CZYTAJ TEŻ: Dlaczego Wielkanoc co roku przypada innego dnia?
Uroczyste obchody Niedzieli Palmowej w Gogolewie to wyjątkowe i jedyne tego typu wydarzenie na Kociewiu. W tym roku będzie naprawdę uroczyście, kolorowo i wesoło.
Tego dnia drogami Gogolewa przejdzie uroczysta, kolorowa procesja. Pięknie zdobione palmy nieść będą przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich w regionalnych kociewskich strojach, a także przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej i młodzież szkolna. W przemarszu wezmą udział również przedstawiciele władz miasta i gminy Gniew, Powiatu Tczewskiego, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy Gniew i okolic.
Organizatorem wydarzenia jest Koło Gospodyń Wiejskich w Gogolewie.
Niedziela palmowa
Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii, a datowane są na lata osiemdziesiąte IV wieku. Liturgia Niedzieli Palmowej zakłada odczytanie ewangelicznego opisu powitania Chrystusa w Jerozolimie i poświęcenie palm.
W tradycji Kościoła palma symbolizuje zarówno męczeństwo jak i triumf, a zatem i Mękę i chwalebne Zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. Swoją nazwę Niedziela Palmowa bierze od palmowych liści i gałęzi, którymi tłum powitał Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy na osiołku.
Napisz komentarz
Komentarze