Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Pelplin: Szkoły w gminie przejdą remont. Jest dofinansowanie

Projekt „Włączeni do życia” realizowany w Pelplinie wspiera dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzebami. Dlatego na rzecz szkolnictwa podstawowego i średniego z urzędu marszałkowskiego w Gdańsku pozyskano dofinansowanie w wysokości 3,2 mln zł. Dzięki niemu zaplanowano m.in. usunięcie barier architektonicznych oraz adaptację sal do zajęć indywidualnych z dziećmi ze specjalnymi potrzebami.
wózek inwalidzki

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Szkoły w gminie Pelplin zostaną wyremontowane. Przyznano dofinansowanie

Projekt „Włączeni do życia” wspiera dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzebami. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w szkołach w gminie Pelplin przeprowadzone zostaną remonty. Będzie to m.in. usunięcie barier architektonicznych, co oznacza montaż wind, podjazdów, wymianę drzwi na takie, które odpowiadają potrzebom osób niepełnosprawnych, dostosowanie łazienek. Planowana jest również adaptacja sal do zajęć indywidualnych i w małych grupach z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. 

– Uzupełnieniem skutecznego wprowadzenia edukacji włączającej szkół będzie podniesienie kwalifikacji kadry dydaktycznej i kierowniczej, obejmujące szereg szkoleń dla nauczycieli oraz studia uzupełniające, m.in. na kierunkach: psychologia, muzykoterapia, neurologopedia, wczesne wspomaganie rozwoju, arteterapia – zapewnia pelpliński magistrat.

Wsparcie otrzymają także rodzice i opiekunowie. Specjalnie dla nich przeprowadzone zostaną kampania informacyjna i działania integracyjne, obejmujące zarówno indywidualne spotkania, jak i wsparcie grupowe. 

– Kluczowym jest, aby wyposażyć sale w odpowiednie narzędzia dydaktyczne i diagnostyczne – mówi Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina. – W tym celu zakupione zostaną: specjalistyczne urządzenia wspierające rozwój poznawczy dzieci i młodzieży, tablety wraz z oprogramowaniem, 4-osobowa kabina akustyczna, interaktywne monitory, interaktywny dywan i wiele innych narzędzi do pracy z dziećmi w zakresie czytania, logopedii, percepcji słuchowej i wzrokowej.

Projekt realizowany będzie od lipca 2024 roku do czerwca 2026 roku wspólnie z wyłonionym w ramach otwartego naboru partnerem – Centrum Edukacyjnym „IDEA” z Krakowa. Potrzeby szkół w gminie Pelplin zdefiniowano na podstawie wcześniej przeprowadzonych diagnoz. Realizacja zadania kosztuje 3,4 mln zł. Dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego w Gdańsku to aż 3,2 mln zł, co stanowi 95 proc. wartości projektu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka