Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Dni wolne w szkołach. Kiedy uczniowie mogą liczyć na „urlop”?

Wielkanocna przerwa świąteczna, majówka, dni bez zajęć podczas matury i egzaminu ósmoklasisty – zanim przyjdą wakacje, uczniowie będą mieli w drugim semestrze w 2024 r. jeszcze sporo wolnego.
Dni wolne w szkołach. Kiedy uczniowie mogą liczyć na „urlop”?

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Rozpoczęta 28 marca przerwa świąteczna z okazji Wielkanocy trwać będzie do 2 kwietnia. Uczniowie pójdą do szkoły w środę 3 kwietnia. Do końca miesiąca nie będą już mieli dodatkowych dni wolnych od zajęć, ale pierwszy majowy weekend – w zależności od decyzji dyrektora – może rozpocząć się już w połowie tygodnia.Maj – z powodu przypadających w tym miesiącu egzaminów maturalnych i ósmoklasisty – jeszcze szczególnie wypełniony dniami wolnymi od zajęć

Kiedy majówka 2024? 

W tym roku 1 maja przypada w środę. Następnym ustawowo wolnym dniem jest piątek 3 maja. W wielu szkołach lekcji nie będzie także w czwartek 2 maja – to Dzień Flagi RP. O tym, czy będzie to dzień wolny od nauki, decyduje dyrektor placówki – w ramach tzw. dni dyrektorskich.

Jeśli podejmie taką decyzję, uczniowie będą mogli mieli w sumie pięć dni wolnych (środa 1 maja – niedziela 5 maja).

Dni wolne od nauki w maju 2024

Dni dyrektorskie wykorzystywane są także podczas egzaminu ósmoklasisty w szkołach podstawowych i podczas pisemnych egzaminów maturalnych w szkołach średnich.

Pisemne egzaminy maturalne odbędą się w 2024 r. w dniach 7, 8 i 9 maja (wtorek - czwartek), natomiast egzamin ósmoklasisty: 14, 15 i 16 maja (wtorek - czwartek). To oznacza, że jeśli dyrektor wprowadzi w tym czasie dni dyrektorskie, to zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i liceów i techników mogą liczyć na co najmniej 3 kolejne wolne dni.

Co więcej – uczniowie zespołów szkół (podstawówka plus szkoła średnia), w których dni wolne zarządzone będą podczas egzaminu ósmoklasisty i matur – zyskają w maju aż 6 kolejnych wolnych dni. 

Kolejnym dniem wolnym od nauki w maju będzie Boże Ciało – w czwartek 30 maja.  Jeśli dyrektor zdecyduje o dni dyrektorskim, uczniowie mogą zyskać także wolny piątek 31 maja.

Czym są dni dyrektorskie w szkołach? 

Zgodnie z rozporządzenia MEN oprócz dni wolnych z okazji świąt (takich jak np. 1 listopada czy 11 listopada), dyrektorzy mogą ustalić – po konsultacji z radą pedagogiczną i radą rodziców - dodatkowe dni wolne od zajęć. Dyrektorzy mogą wykorzystać:

  • w szkołach podstawowych do 8 dni wolnych,
  • liceach ogólnokształcących i technikach - do 10 dni wolnych,
  • branżowych szkołach I stopnia i II stopnia, szkołach policealnych i centrach kształcenia zawodowego - do 6 dni,
  • w szkołach specjalnych przysposabiających do pracy - do 4 dni.

Warto wiedzieć, że dni dyrektorskie to dni wolne od zajęć dydaktycznych, ale nie od pracy. Oznacza to, że nauczyciele w tych dniach nie realizują tylko zajęć bezpośrednio z uczniami. Szkoły - mimo braku lekcji - muszą zapewnić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. 

Dzieciom, którym rodzice lub opiekunowie nie będą mogły zaopiekować się w czasie wolnych od szkoły dni dyrektorskich, placówki zapewnią opiekę. Co więcej, szkoła ma obowiązek informowania rodziców (prawnych opiekunów) o możliwości udziału uczniów w zajęciach wychowawczo-opiekuńczych, które są w tym dniach organizowane. 

Kiedy wakacje 2024?

Uczniowie zakończą rok szkolny w piątek 21 czerwca i rozpoczną wakacje w sobotę 22 czerwca. Przerwa letnia zakończy 31 sierpnia 2024 roku, a nowy rok szkolny rozpoczną w poniedziałek 2 września.

Dni wolne od szkoły 2024:

  • 28 marca – 2 kwietnia 2024: wiosenna przerwa świąteczna;
  • 1-3 maja 2024;
  • maj – matury i egzamin ósmoklasisty, wolne dni dla uczniów nieprzystępujących do egzaminów (7-9 maja dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 14-16 maja dla uczniów szkół podstawowych);
  • 30 maja 2024 (Boże Ciało);
  • 22 czerwca – 31 sierpnia 2024 (wakacje).

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka