Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Malbork: Myśliwce NATO przechwyciły samoloty

Aeronautica Militare, czyli Włoskie Siły Powietrzne, oficjalnie poinformowały o dwóch przypadkach alarmowych misji samolotów Eurofighter Typhoon stacjonujących na lotnisku w Królewie Malborskim. Alarmowy sygnał nadszedł dwukrotnie w ostatnich dniach przed Wielkanocą. Włoskie maszyny startowały dla przechwycenia niezidentyfikowanych samolotów zbliżających się do przestrzeni powietrznej państw NATO. Po wykonaniu zadania piloci powrócili do bazy.
Eurofighter Typhoon
Eurofighter Typhoon włoskiego lotnictwa w trakcie startu z lotniska w Królewie Malborskim

Autor: Aeronautica Militare

Myśliwce NATO z Malborka poderwane alarmowo do startu

Obie misje alarmowe dzieliły mniej niż 24 godziny. Powodem wydania rozkazu do startu było wykrycie niezidentyfikowanych statków powietrznych przelatujących nad wodami międzynarodowymi Bałtyku i zbliżających się do przestrzeni powietrznej państw NATO. Rozkazy nadeszły z Centrum Dowodzenia i Kontroli Operacji Powietrznych NATO w Uedem w Niemczech. Po identyfikacji maszyn włoskie Eurofightery powróciły na lotnisko w Królewie Malborskim.

– Siły Powietrzne „4th Wing” wykorzystują cztery samoloty Eurofighter (F-2000) z czterech skrzydeł obrony powietrznej Włoskich Sił Powietrznych: 4. Skrzydła Grosseto, 36. Skrzydła Gioia del Colle, 37. Skrzydła Trapani i 51° Stormo d’Istrana – informuje por. Emanuela de Marchi z Aeronautica Militare.

Dzięki tym samolotom można zagwarantować start i przechwycenie każdego podejrzanego śladu wykrytego przez radar w ciągu kilku minut, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.

por. Emanuela de Marchi / Aeronautica Militare

– Kontyngent włoski, znajdujący się pod bezpośrednią zależnością narodową COVI (Wspólnego Dowództwa Operacyjnego), składa się z kobiet i mężczyzn Sił Powietrznych z grup lotniczych oraz personelu technicznego i logistycznego, rozmieszczonych na lotnisku Królewo w Malborku. Współdziała z Polskimi Siłami Powietrznymi. w celu ochrony północno-wschodniej flanki Sojuszu Atlantyckiego. To już drugi przypadek wykorzystania włoskiego kontyngentu w operacjach Enhanced Air Policing (eAP) w Polsce – dodaje por. Emanuela de Marchi.

Enhanced Air Policing. Co to za misja?

Enhanced Air Policing (AP) to misja zbiorowej obrony kierowana przez NATO. Prowadzona nieprzerwanie przez 365 dni w roku, ma na celu zapewnienie integralności i bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej, przyczyniając się tym samym do wzmocnienia pozycji odstraszania na północno-wschodniej flance NATO. Misje Air Policing są prowadzone pod dowództwem i kontrolą jednego z dwóch Połączonych Centrów Operacji Powietrznych (CAOC), zlokalizowanych odpowiednio w Uedem (Niemcy), dla obszaru północnego, i Torrejon (Hiszpania), dla obszaru południowego, pod nadzorem sił sojuszniczych Dowództwa Powietrznego (AIRCOM) w Ramstein (Niemcy). Stacjonujący w Polsce zespół działa pod dowództwem i kontrolą CAOC z Uedem (Niemcy).

Działalność Air Policing polega na ciągłym nadzorowaniu integralności przestrzeni powietrznej NATO oraz identyfikacji wszelkich naruszeń, kiedy należy podjąć odpowiednie przeciwdziałania, takie jak, np., szybki start myśliwca przechwytującego, co w ujęciu technicznym określa się mianem „przelotu”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka