Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomorskie Nagrody Muzealne przyznane po raz dziesiąty

Wyłonione zostały najciekawsze wydarzenia i projekty w pomorskim muzealnictwie. Zwycięzców ogłoszono podczas gali w Białym Spichlerzu w Słupsku.
Pomorskie Nagrody Muzealne przyznane po raz dziesiąty
Laureaci Pomorskiej Nagrody Muzealnej za rok 2023.

Autor: Fot. Piotr Widłaszewski/UMWP

Pomorskie Nagrody Muzealne są przyznawane od 2015 r. z inicjatywy Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich przy wsparciu samorządu województwa pomorskiego. W tym roku do konkursu zgłoszono 25 projektów z 14 muzeów reprezentujących niemal całe Pomorze. 

Zwycięzców konkursu wyłoniła kapituła, w której zasiadali reprezentanci stowarzyszeń: historyków sztuki, muzealników polskich, muzeów na wolnym powietrzu, inwentaryzatorów muzealnych, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, w tym instytutów: historii, historii sztuki, archeologii i etnologii, a także przedstawiciele mediów pomorskich oraz Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. 

Laury dla wystawy „Brama – ewolucja tradycji bram weselnych przełomu XX i XXI wieku na przykładzie wsi Bierkowo” (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku). (fot. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza)

Decyzją kapituły laureatami Pomorskiej Nagrody Muzealnej za rok 2023 zostali:

Joanna Gołofit (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) za wystawę czasową „Brama – ewolucja tradycji bram weselnych przełomu XX i XXI wieku na przykładzie wsi Bierkowo”,

Dorota Hanowska i Katarzyna Maciejewska (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) za publikację „Spotkaliśmy się w Słupsku. Opowieści osadników”,

Anna Czarnota, Andrzej Hoja, Mateusz Jasik i Magdalena Jaszcza (Muzeum Gdańska) za wystawę czasową „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość”.

Nagrodzono też twórców wystawy  „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość”. (Muzeum Gdańska). Fot. Grzegorz Mehring

Dodatkowo, przyznano cztery wyróżnienia, które otrzymali:

dr Marcin Owsiński (Muzeum Stutthof w Sztutowie) za publikację „Lagrowi ludzie. Śledztwo i pierwszy proces stutthofski (1945-1946). Opowieść o przemianie”,

Wojciech Joński (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku) za wystawę czasową „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”,

Magdalena Wałaszewska, Izabela Czołgała i Lech J. Zdrojewski (Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim) za wystawę „Leszek Baczkowski – rzeźbiarz z Kociewia”,

Ewa Siwek i Marcin Szerle (Muzeum Miasta Gdyni) za publikację „Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku” – I tom „Monografii Gdyni”.

 Nagrodę przyznano za publikację „Spotkaliśmy się w Słupsku. Opowieści osadników”,  (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) 

Od początku patronem i fundatorem nagród finansowych jest marszałek województwa pomorskiego. W tym roku wartość głównej nagrody została podwyższona i wynosi 15 tys. zł dla każdego ze zwycięskich projektów.

Wręczenie Pomorskiej Nagrody Muzealnej za rok 2023 zorganizowane zostało w Białym Spichlerzu w ramach celebrowanego w tym roku jubileuszu 100-lecia muzealnictwa w Słupsku. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama