Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Morska energetyka wiatrowa na wystawie w NMM w Gdańsku

„Bałtyk. Morze zielonej energii” to tytuł pierwszej w Polsce wystawy, której tematem jest morska energetyka wiatrowa. Ekspozycję można oglądać w Ośrodku Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Narodowe Muzeum Morskie, morska energetyka wiatrowa
„Bałtyk. Morze zielonej energii” to tytuł pierwszej w Polsce wystawy, której tematem jest morska energetyka wiatrowa

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” ilustruje proces powstawanie wiatru, ale też przybliża historię jego wykorzystywania i ogromny potencjał Morza Bałtyckiego dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. 

Na zwiedzających - zarówno na dzieci jak i dorosłych, czeka wiele atrakcji. Podstawą ekspozycji jest interaktywna makieta, która pokazuje etapy powstawania morskich farm wiatrowych. 

W przestrzeni wystawy wydzielono także strefę edukacyjną, w której będą odbywały się warsztaty i prelekcje prowadzone zarówno przez edukatorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, jak i przez inwestorów - firmy Euinor i Polenergia.  Wcześniej w całym regionie firmy te prowadziły projekt edukacyjny, składałjący się z cyklu interaktywnych zajęć. Były to m.in. budowa modeli turbin wiatrowych z surowców wtórnych, quizy i zagadki. Uczniowie oraz uczennice starszych klas poznali ponadto nowe zawody związane z branżą OZE (odnawialne źródła energii), rozmawiali o oczekiwaniach rynku pracy i potrzebnych kwalifikacjach. Na specjalnie przygotowanych zajęciach uczniowie poznali m.in. zasady działania zielonych elektrowni.

Euinor i Polenergia rozwijają na Morzu Bałtyckim trzy projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 3000 MW. Farmy Bałtyk zasilą zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Uczniowie z Pomorza w programie edukacyjnym o MEW

Najbardziej zaawansowane projekty – Bałtyk 2 i 3, o łącznej mocy 1440 MW – są na etapie uzyskiwania pozwoleń na budowę. W tym roku planowane jest podjęcie prac przygotowawczych w części lądowej oraz rozpoczęcie budowy bazy serwisowej w Łebie.

Bałtyk. Morze zielonej energii": Ośrodek Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku; ul. Tokarska 21/25.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama