Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Uczniowie z Pomorza w programie edukacyjnym o MEW

Niemal 3 tysiące uczniów ze szkół na Pomorzu wzięło do tej pory udział w programie edukacyjnym „Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie”. To niejedyny projekt edukacyjny dotyczący OZE skierowany do pomorskich uczniów.
uczniowie z Pomorza w programie edukacyjnym o morskiej energetyce wiatrowej
„Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie”. W regionie słupskim przeprowadzono projekt edukacyjny dotyczący morskiej energii wiatrowej

Autor: Materiały prasowe

W zakończonej właśnie drugiej edycji projektu edukacyjnego „Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie” uczestniczyło prawie 1,5 tys. uczniów i uczennic ze szkół podstawowych w gminach:

 • Ustka,
 • Redzikowo (we Wrześciu, w Jezierzycach, Siemianicach, Redzikowie i Objeździe).

To druga edycja projektu – w pierwszej, jesienią zeszłego roku, udział wzięła podobna liczba uczniów i uczennic ze szkół w:

 • Bierkowie,
 • Włynkówku,
 • Zaleskich,
 • Charnowie,
 • Ustce,
 • Łebie.

Uczestniczący w akcji uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czym jest zielona energia oraz w jaki sposób odnawialne źródła mogą zapobiec niekorzystnym zmianom klimatycznym i wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne. Projekt współtworzą firmy Polenergia i Equinor.

Uczniowie z Pomorza w programie edukacyjnym o morskiej energetyce wiatrowej

W ciągu 30 lat funkcjonowania morskich farm wiatrowych branża będzie potrzebowała tysięcy wykwalifikowanych pracowniczek i pracowników. Edukacja z zakresu offshore wind skierowana do najmłodszego pokolenia, czyli uczennic i uczniów szkół podstawowych, daje im szansę na poznanie tego sektora oraz wybór właściwej ścieżki dalszego kształcenia. Do projektu zaprosiliśmy szkoły z terenu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie naszych inwestycji. Zależy nam, aby uczennice i uczniowie z Pomorza dostrzegli w morskiej energetyce wiatrowej możliwości rozwoju zawodowego oraz osobistego.

 Jerzy Zań / prezes Polenergii

Zajęcia dla uczniów

Projekt edukacyjny składał się z cyklu interaktywnych zajęć. Były to m.in. budowa modeli turbin wiatrowych z surowców wtórnych, quizy i zagadki. Uczniowie oraz uczennice starszych klas poznali ponadto nowe zawody związane z branżą OZE (odnawialne źródła energii), rozmawiali o oczekiwaniach rynku pracy i potrzebnych kwalifikacjach. Na specjalnie przygotowanych zajęciach uczniowie poznali m.in. zasady działania zielonych elektrowni.

– Ich tematyka wydaje się skomplikowana, ale oczywiście zajęcia są dostosowane do wieku uczestników. Przygotowujemy m.in. szereg warsztatów oraz zajęcia plastyczne – wyjaśniają eduktorzy ze spółki Equinor.

uczniowie z Pomorza w programie edukacyjnym o morskiej energetyce wiatrowej
Uczniowie z Pomorza w programie edukacyjnym o morskiej energetyce wiatrowej (Materiały prasowe)

– Młode pokolenie ma coraz większą świadomość zachodzących zmian klimatycznych i chce się przyczynić do ich zatrzymania – uważa Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor. – Angażujemy się w działania w regionach, w których realizujemy nasze inwestycje. Docieramy z informacją, w jaki sposób morska energetyka wiatrowa może przyczynić się do zahamowania niekorzystnych trendów. 

OZE. Miejsca pracy i nowe zawody

Nowy sektor gospodarki stworzy kilkadziesiąt tysięcy atrakcyjnych miejsc pracy, zarówno przy budowie i eksploatacji morskich farm wiatrowych, jak i tych generowanych pośrednio przez dostawców komponentów i usług. Polenergia wraz z Equinorem inwestują w trzy morskie farmy wiatrowe na wysokości Łeby. Zielone elektrownie zostaną przyłączone do stacji Krzemienica w gminie Redzikowo i zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych. Szacuje się, że w całym cyklu tych projektów zatrudnienie znajdzie około 10 tys. osób, z czego część na lokalnym rynku pracy. Potrzebni będą specjaliści i specjalistki w wielu dziedzinach:

 • projektowanie konstrukcji morskich i hydrotechnicznych,
 • zarządzanie projektem,
 • prawo ochrony środowiska,
 • prawo morskie i BHP,
 • pracownicy produkcyjni, serwisowi i usługowi.

Konieczne będzie kształcenie przyszłych kadr na wszystkich szczeblach nauczania. Stąd również m.in. projekt „Energia wiatru – energia wolności” – program edukacyjny dla 900 uczniów i uczennic szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatów lęborskiego, słupskiego i wejherowskiego. Przez cały rok działania informacyjno-edukacyjne prowadzone są także w Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych w Łebie, pierwszej w Polsce stacjonarnej placówce poświęconej morskiej energetyce wiatrowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama