Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Śmierć 24-latka podczas policyjnej akcji pod Gdańskiem. Prokuratura umorzyła sprawę

Prokuratorskiego umorzenia, choć na razie nieprawomocnego, doczekał się wątek śmierci 24-latka zastrzelonego w mieszkaniu w Straszynie pod Gdańskiem podczas policyjnej interwencji w listopadzie 2022 roku. Mężczyzna miał wówczas otworzyć ogień i ranić jednego z funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Dotyczące broni palnej postępowanie, prowadzone przeciw członkom jego rodziny, czeka na sądową decyzję w sprawie warunkowego umorzenia.
broń zabezpieczona podczas akcji CBŚP

Autor: źródło zdj. CBŚP

– Podczas akcji doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. W trakcie czynności mężczyzna zaatakował policjantów bronią automatyczną, raniąc jednego z funkcjonariuszy. Policjant CBŚP, odpierając atak użył broni służbowej, raniąc napastnika, którego pomimo natychmiastowo udzielonej pomocy nie udało się uratować. Wyjaśnianiem okoliczności tego zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, Wydział Kontroli Centralnego Biura Śledczego Policji i Biura Spraw Wewnętrznych Policji – wyliczała wkrótce po śmierci 24-letniego Macieja O. podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka prasowa komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji.

Tragedia, do której doszło we wtorek 29 listopada 2022 roku w Straszynie w gminie Pruszcz Gdański, jak tłumaczyli wówczas policjanci,  była niezaplanowanym skutkiem dużej ogólnopolskiej akcji wymierzonej w grupę nielegalnych handlarzy bronią, czego efektem były również zatrzymania 13 osób, przejęcie 146 jednostek różnej broni oraz ponad 30 jej „ważnych elementów”, a także powyżej 2 tys. sztuk amunicji. 

Zobacz: Kulisy śmiertelnej strzelaniny w Straszynie

Kilka dni później, o czym również informowaliśmy,  Prokuratura Regionalna w Gdańsku, by zapewnić bezstronność postępowania, przekazała sprawę do prowadzenia bydgoskiej jednostce, która po trwającym ponad 1,5 roku postępowaniu zdecydowała się umorzyć wątek, dotyczący śmierci 24-latka nie przedstawiając zarzutu policjantce CBŚP, która oddała fatalne w skutkach strzały.

– Prokurator nie dopatrzył się znamion przestępstwa – relacjonuje prokurator Agnieszka Adamska-Okońska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. – Rodzina mężczyzny złożyła zażalenie na decyzję o tym umorzeniu. Jednak na razie nie zostało ono jeszcze rozpatrzone przez sąd.

Jak przyznaje, również na sądowe rozstrzygnięcie czeka prokuratorski wniosek dotyczący warunkowego umorzenia postępowania karnego prowadzonego wobec brata 24-latka oraz jego ojca. Obaj mieli oni zezwolenia na posiadanie broń, jednak podejrzani byli o przestępstwo określone w kodeksie karnym jako „udostępnienie broni osobom nieuprawnionym”, zagrożone karą do 2 lat więzienia.

Czytaj też: Lębork. Co dalej z dzikim składowiskiem śmieci? Mieszkańcy mają dość groźnych pożarów

Tymczasem już wcześniej, ze względu na śmierć Mateusza O. umorzone zostało postępowanie, w którym mógł on odpowiadać za użycie broni palnej wobec funkcjonariusza policji.

Informacje na temat nieprawomocnego umorzenia wątków postępowania dotyczących śmierci 24-latka oraz wniosku o umorzenie śledztwa wobec członków jego rodziny jako pierwsza podała Polska Agencja Prasowa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama