Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama

Współczesne ekslibrisy można oglądać na zamku w Sztumie

Ekslibris to prawdziwe dzieło sztuki graficznej w miniaturze - niegdyś wielu posiadaczy księgozbiorów stosowało takie ozdobne znaki własnościowe, dziś ekslibrisy są dziedziną grafiki oraz chętnie kolekcjonowane. Na zamku krzyżackim w Sztumie oglądać można interesującą wystawę kolejnego biennale ekslibrisu, tradycyjnej imprezy organizowanej przez Muzeum Zamkowe w Malborku.
Wystawa ekslibrisu na sztumskim zamku prezentowana będzie do końca września (Fot. Muzeum Zamkowe)

Malborskie Muzeum Zamkowe zorganizowało w ubiegłym roku już XXVII Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego. Część eksponatów zebrano na wystawie, która do końca września będzie dostępna na zamku w Sztumie, czyli w oddziale malborskiego muzeum. 

Jak podkreślają muzealnicy, Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku jest najstarszą na świecie imprezą artystyczną, prezentującą w cyklu dwuletnim od 1963 roku, bieżące dokonania twórcze w zakresie dedykowanej miniatury graficznej. Ten cykl zainicjował konkurs na ekslibris dla nowo utworzonej biblioteki zamkowej, ogłoszony w 1963 roku przez Henryka Raczyniewskiego, ówczesnego dyrektora malborskiego Muzeum. Ten konkurs przerodził się w prezentację dorobku najwybitniejszych polskich i zagranicznych twórców uprawiających ten gatunek sztuki.

Za sprawą organizacji Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego malborskie Muzeum Zamkowe zostało wpisane na światową listę członków Międzynarodowej Federacji Towarzystw Miłośników Ekslibrisu.

Ekslibrisy to przykład graficznej miniatury, chętnie podejmowanej przez wielu artystów. W ekslibrisach odnaleźć można wątki graficzne odnoszące się do postaci właścicieli tych znaków, którzy umieszczali odbitki ekslibrisów wewnątrz posiadanych książek.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama