Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Jacek Karnowski: Prezydent rozważa zawetowanie lex Czarnek

Zawetowanie lex Czarnek, wspólne z samorządami i środowiskami edukacyjnymi wypracowanie rozwiązań, które zniosą rzeczywiste problemy oświaty – to propozycje, z którymi samorządowcy pojechali na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Oceniają, że to „spotkanie ostatniej szansy” przed wprowadzeniem w życie znowelizowanego Prawa oświatowego.
samorządy lex czarnek
Liczymy na to, że prezydent  zawetuje nowelizację Prawa oświatowego – mówili samorządowcy po spotkaniu z Andrzejem Dudą (fot. Twitter/Unia Metropolii Polskich)

Po tym jak Sejm przyjął nowelizację Prawa oświatowego, zwanego lex Czarnek, cały czas trwają zabiegi jego przeciwników o to, by prezydent zawetował nową ustawę. Po spotkaniach posłanek KO z Agatą Kornhauser-Dudą, po publicznych protestach przeciw lex Czarnek, publicznych wysłuchaniach organizowanych w Senacie teraz organizacje samorządów – Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich, spotkały się z Andrzejem Dudą, by porozmawiać o stanie oświaty i kolejny raz zaapelować o zawetowanie kontrowersyjnej ustawy.

Samorządowcy podkreślali, iż Lex Czarnek spowoduje, że kurator oświaty stanie się – niezgodnie z konstytucją – organem nadzoru nad samorządem terytorialnym, nie ponosząc jednocześnie żadnej odpowiedzialności za swoje decyzje. Ich zdaniem, wzmocnienie nadzoru pedagogicznego, mającego w polskim systemie oświaty i tak bardzo dużo kompetencji, doprowadzi do pogorszenia jakości i ograniczenia oferty edukacyjnej szkół, oraz osłabienia roli rodzica.

O LEX CZARNEK PRZECZYTAJ TEŻ W ARTYKULE: Senackie weto odrzucone. Sejm przyjął lex Czarnek

– Najpierw polską oświatę dotknęła reforma minister Zalewskiej, która wprowadziła chaos organizacyjny, likwidując gimnazja – przypomina Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i członek Unii Metropolii Polskich. – Następnie byliśmy świadkami ogólnopolskich strajków nauczycieli o godne wynagrodzenie. To słuszne postulaty, niestety, subwencje oświatowe, które otrzymujemy, nie wystarczają nawet na pensje dla nauczycieli. Jakby tego było mało, teraz lex Czarnek, czyli kolejny cios w edukację, w niezależność szkół i autonomię samorządów. Dlatego sprzeciwiamy się temu i o tym rozmawialiśmy z prezydentem Dudą.

Lex Czarnek. Będzie weto prezydenta?

– Lex Czarnek pozbawia społeczność lokalną, szkolną i rodziców wpływu na edukację dzieci, na rzecz funkcjonariusza partyjnego – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski. – Jesteśmy pełni nadziei. Zwróciliśmy się do pana prezydenta z prośbą o powołanie zespołu pod nazwą „Edukacja Przyszłości w Polsce” oraz zintegrowanie wszystkich środowisk prowadzących prace i dyskusje nad stanem polskiej edukacji. W zespole powstałym z inicjatywy pana prezydenta moglibyśmy wypracować rozwiązania akceptowalne przez wszystkich interesariuszy systemu edukacji.

Zdaniem Jacka Karnowskiego, prezydent rozważa zawetowanie ustawy Lex Czarnek.

Pan prezydent na spotkaniu wyraził wiele wątpliwości co do tej ustawy, mamy w związku z tym nadzieję, że ją zawetuje.

Iwona Waszkiewicz / Unia Metropolii Polskich

– Potrzebne jest też opracowanie kompleksowej zmiany całego systemu, obejmujące m.in. brak kadr i prestiżu zawodu nauczyciela, podstawę programową niedostosowaną do współczesnych potrzeb, brak właściwego zaadresowania potrzeb opieki psychologicznej ucznia, odbiurokratyzowanie szkoły. Wciąż ważne są kwestie zapewnienia odpowiedniego finansowania zadań oświatowych oraz klarowny podział kompetencji rząd-samorząd w zakresie edukacji – mówi Iwona Waszkiewicz z Unii Metropolii Polskich.

Przypomnijmy, samorządowcy, organizacje społeczne, związki nauczycielskie oraz stowarzyszenia oświatowe, rodzicielskie i uczniowskie od kilku miesięcy apelują o wycofanie się rządu z planów centralizacji i upartyjnienia polskiej szkoły. W środę, 9 lutego Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który był przeciwko nowelizacji ustawy prawo oświatowe – Lex Czarnek. Teraz ustawa czeka na podpis lub veto prezydenta.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy przez reformy edukacji zabraknie od września miejsc dla uczniów w szkołach ponadpodstawowych?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka