D-Day Hel jest pomyślany jako parada żywej historii, w której zgromadzona publiczność podziwia z bliska na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwuje je w trakcie widowisk ukazujących epizody bitewne. Są one odtwarzane w trakcie dynamicznych inscenizacji w plenerze (obiekty militarne, fortyfikacje, plaża) z użyciem profesjonalnej pirotechniki, dźwięku i światła. Hel przypomina wówczas małe, francuskie miasteczko w Normandii z 1944 r.
W trakcie trwania wydarzenia prezentowane są dziesiątki oryginalnych i zabytkowych pojazdów militarnych z okresu II wojny światowej. Setki rekonstruktorów wcielają się w rolę żołnierzy walczących i żyjących na froncie zachodnim.
D-Day Hel, oprócz inscenizacji składa się również z innych wydarzeń dodatkowych takich jak: koncerty muzyki lat czterdziestych, pokazy mody, konkursy i parady pojazdów. Wydarzenia odbywają się na terenie całego miasta ze szczególnym uwzględnieniem popularnych miejsc turystycznych.
Dokładny plan tegorocznej imprezy jeszcze nie jest znany.
Desant na Hel nawiązuje do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej, mającej na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie. Operacja Neptun rozpoczęła się 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie. Udział w niej wzięli również żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
Lądowanie w Normandii, dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją Słownika Wojskowego Departamentu Obrony USA termin ten oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja).
Napisz komentarz
Komentarze