Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Vivat Gdańsk! Inscenizacja bitwy o Górę Gradową

Głośny huk rozległ się w sobotę, 4 maja na bastionie Niskie Czoło Kurkowe. Z pewnością słyszalny był w całym centrum Gdańska. Od razu wyjaśniamy, że nie były to ćwiczenia służb mundurowych lub pościg za złoczyńcami. W ten sposób grupa rekonstruktorów zaprezentowała możliwości bojowe repliki dawnej armaty o imieniu Elżbieta. Odbyła się także inscenizacja bitwy o Górę Gradową z 1734 roku.
inscenizacja bitwy o Górę Gradową, Gdańsk 2024
W Gdańsku odbyła się inscenizacja bitwy o Górę Gradową z 1734 roku

Autor: Kinga Kalenik | Zawsze Pomorze

Elżbieta zagrzmiała w sobotę, 4 maja na gdańskim bastionie Niskie Czoło Kurkowe, ku uciesze licznych obserwatorów i publiczności. Skąd imię Elżbieta? Replika armaty została tak nazwana dla upamiętnienia Elżbiety, żony Jana Heweliusza, patrona gdańskiego Hevelianum. Zgodnie z wymogami techniki wojskowej tamtej epoki, działo ma spore rozmiary. Sama laweta długa jest na 230 m, koła mają średnicę 110 cm. Lufa waży 130 kg. 

Elżbieta wystrzeliła w Gdańsku! Pokaz grupy rekonstruktorów

Kaliber działa, według obecnych standardów, nie jest może imponujący – to tzw. armata jednofuntowa, co oznacza, że pocisk do niej ważył około pół kilograma. Jednak na ówczesnym polu walki była groźnym orężem, zwłaszcza załadowana pociskiem kartaczowym.

Replika armaty na czerwonej lawecie, z pełnym oporządzeniem i wyposażeniem, trafiła w ręce grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk w roku 2020. Często jest prezentowana podczas uroczystości państwowych i samorządowych, pokazów rekonstrukcyjnych i widowisk. Obsługujący ją puszkarze noszą umundurowanie z epoki, kiedy takich właśnie dział używano w boju.

Vivat Gdańsk! Inscenizacja bitwy o Górę Gradową

To niejedyna atrakcja, jaką w sobotę, 4 maja można było zobaczyć na Górze Gradowej. Na Majdanie Hevelianum, czyli głównym placu centrum nauki, stanęło miasteczko rekonstruktorów. Można było zobaczyć stroje z trzech różnych epok, posłuchać instrumentów z przeszłości, a także poznać XVIII-wieczne tańce. 

Dodatkowo Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Kowalstwa (PSPK) zorganizowało pokazy kowalstwa i warsztaty dla najmłodszych. Rozegrano także gry fabularne (RPG) osadzone w klimacie XVIII-wiecznego Gdańska.

Miłośnicy historii czekali jednak na inscenizację bitwy o Górę Gradową, która odbyła się  w 1734 roku.

inscenizacja bitwy o Górę Gradową, Gdańsk 2024

– Osiem tysięcy rosyjskich żołnierzy uderzyło na umocnienia Góry Gradowej. Wspierani ogniem artylerii mieli jeden cel, złamać opór gdańszczan i doprowadzić do upadku polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego. Naprzeciw nich stanęło 1200 gdańskich i królewskich żołnierzy. Po prawie pięciogodzinnej nocnej bitwie oddziały moskiewskie zostały zmuszone do wycofania – tak przebieg walk opisuje Hevelianum.

W inscenizacji bitwy z 1734 roku wzięło udział ok. 60 rekonstruktorów.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama