Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Drukarki 3D, roboty [nl] i zestawy do wirtualnej rzeczywistości już szkołach gminy Starogard Gdański

W ramach projektu Laboratoria Przyszłości do gminnych szkół trafiły nowoczesny sprzęt cyfrowy i zestawy VR do wirtualnej rzeczywistości. Do dyspozycji gminy Starogard były ponad 463 tys. zł. Po rozstrzygnięciu przetargu na dostawę sprzętu udało się zaoszczędzić około 46 tys. zł. I te pieniądze przeznaczone zostaną na drobny sprzęt komputerowy dla szkół.
sprzęt dla szkół, Starogard Gdański
(fot. UG Starogard Gdański)

– Realizujemy pierwszą część Laboratoriów Przyszłości – mówi Magdalena Forc-Cherek, wójt gminy Starogard Gdański. – Każda ze szkół otrzymuje zaawansowany i nowoczesny sprzęt. Dziękuję firmie Pestar za tak sprawną realizację zamówienia. Przed nami jeszcze szkolenie z obsługi tych sprzętów, bo nowością jest np. drukarka 3D. One dziś drukują najtrudniejsze, najbardziej skomplikowane elementy, wymagające największego stopnia szczegółowości. Cieszę się, że nasze dzieci tego doświadczą i będą poruszać się w tym wirtualnym świecie, oraz że on będzie dla nich normalny i codzienny. Bo jak coś się ma w szkole podstawowej, to jest to podstawa na resztę edukacji i życia. Jednocześnie dziękuję Annie Klein, naczelnik wydziału oświaty, zdrowia i spraw społecznych, oraz Łukaszowi Kruszyńskiemu, mojemu zastępcy, za zaangażowanie w projekt.

Przypomnijmy, całkowita wartość sprzętu to 463 200,00 zł. Projekt realizowany jest w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, we współpracy z Centrum GovTech, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Finansowany jest natomiast z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

– W przetargu udało się nam zaoszczędzić około 46 tys. zł – mówi Łukasz Kruszyński, zastępca wójta. – Dzięki temu będziemy mogli dokupić jeszcze filamenty do drukarek 3D i mikroskopy dla naszych szkół. Podstawowa lista zakupowa została zrealizowana i sprzęt już trafił do szkół.

PRZECZYTAJ TEŻ: Hala sportowa w Starogardzie będzie tymczasowym domem dla uchodźców z Ukrainy

– Mam nadzieję, że uczniowie będą z tych sprzętów czerpać nowoczesną wiedzę – mówi Mariusz Skarbek, dyrektor oddziału Pestar. – Ja sam miesiąc temu byłem na szkoleniu i korzystałem z drukarki 3D i robotów, które państwo macie w swoich zestawach. Bawiłem się, programowałem. To są bardzo fajne, edukacyjne elementy. Dzieci po skończonych zajęciach, np. z biologii, na takiej drukarce będą mogły wydrukować np. serce.

O właściwościach i funkcjach urządzeń opowiadał Łukasz Kreja, główny specjalista ds. projektów IT w Pestarze.

Sprzęt komputerowy trafił do szkół w gminie Starogard Gdański

Do szkół trafią m.in.:

  • drukarka 3D,
  • zestaw VR,
  • lutownica,
  • robotyka,
  • laptopy z matrycami dotykowymi,

co ułatwi pracę z drukarką 3D, a także sterowanie robotami.

Szkoły otrzymały także sprzęt audio-video, który składa się z:

  • dobrej jakości aparatu cyfrowego,
  • gimbala,
  • mikrofonu,
  • statywu.

Dzieci roboty będą mogły zbudować samodzielnie od zera. Składa się je z klocków. Będą miały wbudowanych kilkanaście czujników, w tym m.in. czujniki zbliżeniowe. Posiadać będą także sygnały świetlne.

PRZECZYTAJ TEŻ: W Starogardzie i Tczewie powstały sklepy społeczne dla uchodźców z Ukrainy

To właśnie było celem projektu. Stworzenie nowoczesnych placówek, w których zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu i rozwijaniu ich talentów, jak również zainteresowań.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama