Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Hala sportowa w Starogardzie będzie tymczasowym domem dla uchodźców z Ukrainy

50 miejsc noclegowych przygotował Starogard Gdański dla uchodźców z Ukrainy w hali sportowej przy ul. Hallera 19. Będą one udostępniane od wtorku, 22 marca W razie potrzeb baza zostanie poszerzona o kolejnych 50 miejsc.

- Do tej pory w Starogardzie Gdańskim zarejestrowało się ponad 540 uchodźców [stan na 21.03.2022 – dop. red.]. Tylko w miniony weekend zgłosiło się 26 osób – informuje Magdalena Dalecka, rzecznik prasowy prezydenta miasta. - Większość zakwaterowana jest w mieszkaniach i domach prywatnych. 40 osób przebywa w Hotelu Bachus.

W ten sposób dach nad głową znalazło ponad 480 osób. Odzew mieszkańców był bardzo duży. Każda, że zgłoszonych kwater prywatnych została wcześniej sprawdzona przez pracowników socjalnych. Liczba miejsc jest już jednak na wyczerpaniu. Dlatego miasto, aby zapewnić schronienie napływającym z Ukrainy uciekinierom, przygotowało ok. 50 tymczasowych miejsc noclegowych w hali sportowej im. Gerarda Podolskiego przy ul. Hallera 19.

– Uchodźców z Ukrainy ciągle przybywa. Trzeba im zapewnić minimalne warunki tymczasowego pobytu, czyli miejsce do spania, mycia się i jedzenia. Takie warunki najłatwiej zorganizować w obiektach sportowych – mówi Zbigniew Toporowski, sekretarz miasta.  - Dlatego przeznaczyliśmy do tego celu halę przy ul. Hallera 19. W tej chwili urządziliśmy tam ok. 50 miejsc noclegowych, w tym 15 w sześciu pokojach dwu- i trzyosobowych.

Dziękuję całemu zespołowi OSiR za sprawną i szybką organizację miejsc noclegowych dla kolejnych uchodźców z Ukrainy oraz wszystkim mieszkańcom miasta, którzy bezpośrednio lub pośrednio włączyli się w organizowaną pomoc

Janusz Stankowiak / prezydent Starogardu Gdańskiego

Dla zapewnienia uchodźcom minimum prywatności część łóżek w hali została oddzielona od siebie parawanami. - Mam nadzieję, że pozostałą część uda nam się również podzielić – dodaje sekretarz. - Wyznaczyliśmy też miejsce do zbiorowego spożywania posiłków, które miasto zapewni w formie cateringu.

Będzie też kącik do parzenia kawy i herbaty oraz teren do rekreacji na zewnątrz hali.

– Teren ogrodzimy od rzeki i ustawimy tu kilka stolików i krzesełek, aby osoby nocujące w hali, mogły usiąść na zewnątrz i pooddychać świeżym powietrzem – informuje Marzena Klein, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, odpowiedzialna za przystosowanie hali do nowych celów.

Przygotowano też pomieszczenia, gdzie gromadzone są niezbędne zapasy środków chemicznych i żywności

- Dziękuję całemu zespołowi OSiR za sprawną i szybką organizację miejsc noclegowych dla kolejnych uchodźców z Ukrainy oraz wszystkim mieszkańcom miasta, którzy bezpośrednio lub pośrednio włączyli się w organizowaną pomoc – mówi Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego.

Dodajmy, że w różnych częściach miasta wciąż organizowana jest zbiórka darów dla uchodźców. Dla dzieci do lat 6 prowadzone są zajęcia edukacyjno-rekreacyjne. Starsze dzieci chodzą do szkoły. Na razie dwa oddziały utworzono w SP nr 1. Wkrótce ma ich powstać więcej.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama