O reaktywacji Urzędu Morskiego w Słupsku pisaliśmy już wielokrotnie na łamach Zawsze Pomorze. Jednostka została zlikwidowana w kwietniu 2020 roku przez ówczesne władze. Marek Gróbarczyk, ówczesny minister Gospodarki Morskiej przekonywał, że powodem likwidacji urzędu jest reorganizacja administracji morskiej w Polsce.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Urząd Morski w Słupsku od 1 lipca. Nowością biuro do spraw energetyki morskiej
Tereny zarządzane przez słupski urząd podzielono na Urzędy Morskie w Szczecinie i Gdyni. W momencie likwidacji w Urzędzie Morskim w Słupsku pracowało około 350 osób. Większość z nich przeszła do pracy w nowych urzędach i nadal pracują w kapitanatach i bosmanatach oraz obwodach ochrony brzegu morskiego.
Zmiany na rynku gospodarki morskiej
Szczególnie silny rozwój rynku off-shore na środkowym wybrzeżu spowodował, że podjęto decyzję o reaktywacji urzędu. To właśnie w słupskiej placówce będzie funkcjonować komórka odpowiedzialna za administrację nad całą morską energetyką.
Tomasz Bobin, pełnomocnik rządu do spraw reaktywacji Urzędu Morskiego w Słupsku zapewnia nas, że wszystko jest już gotowe na uruchomienie placówki. Wszyscy czekają na zatwierdzenie rozporządzeń wykonawczych, które określą między innymi zakres terytorialny działania urzędu. Pracownicy zatrudnieni obecnie w portach w Kołobrzegu, Darłowie i Ustce a także pracownicy z obwodów ochrony wybrzeża i ci zatrudnieni w słupskiej filii Urzędu Morskiego w Szczecinie i Gdyni przejdą pod nowy urząd. Szacuje się, że potrzebnych będzie około 40 nowych pracowników.
- Chcemy, odtworzyć wydziały, tak aby miały solidne zaplecze kadrowe. Zatrudniać będziemy jednak dopiero po powołaniu placówki. Mogę powiedzieć, że nowością jest biuro do sprawy morskiej energetyki, które chcemy utworzyć w urzędzie - dodaje Bobin. - Obecnie czekamy jedynie na zatwierdzenie zarządzeń wykonawczych. To ostatnie tematy, które potrzebne są do uruchomienia placówki.
Szacuje się, że przywrócenie Urzędu Morskiego w Słupsku będzie kosztowało Skarb Państwa dodatkowe 10 mln zł, reszta pieniędzy będzie przesunięta z Urzędów Morskich w Gdyni i Szczecinie.
Nadal nie wiadomo, kto obejmie kierownictwo nowego urzędu. W nieoficjalnych rozmowach pojawia się nazwisko Anny Sędzińskiej, która już wcześniej pracowała w zlikwidowanym urzędzie. Wtedy zajmowała się audytem wewnętrznym. Oficjalnie nikt tej nominacji nie chce nam potwierdzić.


Napisz komentarz
Komentarze