Firma od ponad 15 lat funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii. Nieco ponad półtora roku temu otwarta została pierwsza siedziba zlokalizowana w Tczewie. Exlterra zajmuje się instalacją pasywnej technologii GEPS (Groundwater Energy Passive System) która przeznaczona jest do walki z problemem wody opadowej i gruntowej.
Przybliżmy, to czym zajmuje się firma. GEPS to polietylenowe profile różnej długości (1,5m ; 3m; 6m;12m), które są instalowane pionowo w ziemi. Tworzą one między sobą system kapilarny oraz „komunikują się” dzięki czemu przyśpieszają wchłanianie i transport cząsteczek wody, a także wprowadzają stan równowagi w gruncie.
Główne zalety to: przyśpieszona infiltracja wody opadowej - minimum 10-krotnie, brak konieczności podłączenia do sieci odpływowej bądź punktów zrzutu, brak konieczności konserwacji oraz zewnętrznego źródła zasilania, nadaje się na każdy rodzaj gruntu i przenika warstwy nieprzepuszczalne, szybka i mało inwazyjna instalacja oraz wiele innych.
– Zdecydowaliśmy się w porozumieniu z Urzędem Miasta w Tczewie na przeprowadzenie inwestycji testowej, aby zaprezentować skuteczność działania, zalety technologii, a przy okazji zrobić coś pożytecznego dla naszego miasta i zadbać o teren, który jest często użytkowany przez mieszkańców – tłumaczy Izabela Muńska, vice CEO & Dyrektor Marketingu i Sprzedaży w Exlterra.
Na obszarze w pobliżu cmentarza (teren parkingu) po ulewnych deszczach powstawały ogromne kałuże, które utrudniały przemieszczanie się pieszych. Po około 3 miesiącach od instalacji będzie można zauważyć znaczną poprawę i zdecydowanie przyśpieszoną infiltrację wody opadowej.
Pierwsza inwestycja testowa odbyła się w SP nr 8, na Suchostrzygach. - Problemem był duży stopień zawilgocenia ścian w piwnicy, co dawało cały szereg objawów – wyjaśnia Izabela Muńska.- 14 czerwca będziemy wykonywać tam badania termowizyjne wykonywane przez niezależnego specjalistę, który w raporcie jasno określi rezultaty. Tamte prace dotyczyły części budynku, po opracowaniu raportu, który pokaże jaka jest obecnie sytuacja. Mimo wszystko już teraz wiadomo, iż efekty są bardzo zadowalające. W niedługim czasie będziemy kontynuować prace w pozostałej części szkoły.
Przypomnijmy, jak przebiegały prace w szkole. Prace instalacyjne można podzielić na trzy etapy:
- I etap - to oznaczenie terenu. Specjaliści odmierzają dokładnie obszar i precyzyjnie zaznaczają, gdzie powinien zostać wykonany otwór.
- II etap polega na wykonaniu odwiertów o głębokości do 12 m (w zależności od przygotowanego wcześniej planu rozmieszczenia systemu) za pomocą ultralekkiej i zwrotnej wiertnicy HAZL (zaprojektowanej, dostosowanej do potrzeb i wyprodukowanej przez wykonawcę inwestycji).
- III etap – to umieszczenie w odwiertach systemu GEPS. Są to wykonane z najwyższej jakości polietylenowe profile. Przyśpieszają one transport cząsteczek wody do głębszych warstw. Tworzą swego rodzaju „parawan ochronny”, który przekierowuje wodę zapewniając bezpieczeństwo i hydroizolację budynku. System działa dwufazowo i zachowuje balans nawodnienia gruntu około 60proc. Nie przesusza podłoża, dzięki czemu nie doprowadza do pękania ścian. Następny krok to zakończenie prac oraz uporządkowanie terenu.
Łączna wartość realizowanych przez Exlterrę prac, to około 60 tys. zł w przypadku Parku Kopernika oraz 36 tys. zł dotyczy SP nr 8 w Tczewie.
Napisz komentarz
Komentarze