Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Duma atrakcji turystycznych Kociewia – zajrzyj pod owidzkie strzechy

- Pobyt w naszej wczesnośredniowiecznej osadzie dostarczy Ci wielu niezapomnianych wrażeń. Zaglądając pod owidzkie strzechy, poznasz historię grodu i dawne zwyczaje, zanurzysz się w prastary świat słowiańskich bogów, spróbujesz swoich sił w rękodzielnictwie i niegdysiejszych wyzwaniach sprawnościowych – z takiego zaproszenia trudno nie skorzystać.
Fot. Materiały Grodziska Owidz

Historia zatoczyła koło

Przez wiele wieków Grodzisko w Owidzu było jedynie świadectwem bogatej historii tych terenów, istniejącym głównie w świadomości badaczy historii i pasjonatów zakochanych w epoce średniowiecza. Dziś historia zatoczyła koło. Zrekonstruowany w 2011 roku gród w Owidzu posadowiony jest na morenowym wzgórzu, na którym we wczesnym średniowieczu funkcjonował jeden z ważniejszych na Kociewiu grodów obronnych. Dominuje pogląd, że został on zbudowany na początku XI wieku, jednak część badaczy wskazuje, że owidzki gród mógł już istnieć w IX lub X wieku. Podczas najazdu Szwedów w połowie XVII w. (1655-1660) na owidzkim wzgórzu najeźdźcy rozbili swój obóz, dlatego też w świadomości mieszkańców miejsce to do czasów współczesnych funkcjonowało pod nazwą „Szwedzka Górka”.

- Gród w Owidzu został założony na szczycie wzgórza morenowego, które stanowiło część cypla polodowcowego w zakolu rzeki Wierzycy, na zachodnim jej brzegu. Rzeka okalała wówczas grodzisko od strony północnej, wschodniej i południowej, co wiemy z układu starorzecza (obecnie jedynie od strony północnej i wschodniej). Wysoki status grodu wiązał się z tym, że w jego pobliżu przebiega trakt „via mercatorum”, czyli „droga kupców”. W joannickich przywilejach lokacyjnych z XIV w. występuje już jako „via domini Grimislai”, czyli „droga pana Grzymisława”. Zlokalizowanie grodziska na wzniesieniu, przy łatwej dostępności wody stwarzało z jednej strony duże możliwości obronne, z drugiej umożliwiało uprawę rolną – czytamy na oficjalnej stronie Grodziska.

Pierwsze i jedyne w Europie

Zrekonstruowany gród to miejsce, w którym organizowane są wydarzenia o charakterze historycznym, rekonstrukcje słowiańskich obrzędów, turnieje rycerskie i łucznicze, jarmarki rękodzieła, spotkania naukowe, festyny archeologiczne, warsztaty rękodzieła, warsztaty rozwojowe, plenery rzeźbiarskie. To również doskonała przestrzeń do organizacji imprez rekreacyjnych i sportowych.

- Na naszym terenie funkcjonuje także pierwsze i jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej - podkreślają gospodarze tego terenu. - Powstało, aby popularyzować wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. Misję tę realizujemy poprzez atrakcyjne ekspozycje, wydarzenia artystyczne, wydawnictwa i ciekawe lekcje muzealne.

Aktywny wypoczynek

W Grodzisku można bardzo aktywnie spędzić czas. Oprócz zwiedzania malowniczo położonego grodu oraz Muzeum Mitologii Słowiańskiej placówka proponuje gry terenowe na zielonych przestrzeniach Owidza.  Wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi można wybrać się w trasę pieszą lub rowerową, znajdować punkty zaznaczone na mapach i rozwiązywać zagadki.

Dni i godziny otwarcia muzeum oraz grodu

środa - niedziela od 11:00 do 16:00
W okresie od początku maja do końca września w godzinach 11:00 - 17:00

Bilety wstępu

Zwiedzanie grodu:

  • 5 zł bilet ulgowy, 10 zł bilet normalny
  • Bezpłatna usługa przewodnika (sobota - niedziela), o pełnych godzinach, ostatnie wejście o godz. 15:00
  • Usługa przewodnika w dni powszednie (środa - piątek) płatna 25 zł (za grupę do 10 os.) lub 50 zł (za grupę powyżej 10 os.) - dostępna po wcześniejszym umówieniu się

Zwiedzanie Muzeum Mitologii Słowiańskiej:

  • 10 zł bilet ulgowy, 15 zł bilet normalny
  • Zwiedzanie muzeum (45-60 min.) tylko z przewodnikiem o pełnych godzinach, ostatnie wejście o godz. 15:00 (środa - niedziela). 

Położenie

Grodzisko znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Starogard Gdański, Owidz, ul. Rycerska 1

Kontakt

[email protected]

+48 519 849 145

zapisy na warsztaty / świetlice wiejskie

+48 516 187 796

[email protected].


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama