Karol III został królem „automatycznie” po śmierci królowej Elżbiety II. Formalnie jednak w sobotę, 10 września o godz. 11:00 czasu polskiego w Pałacu św. Jakuba w Londynie królem proklamowała go Rada Akcesyjna. Ta zbiera się tylko po śmierci monarchy, a ostatnie jej posiedzenie odbyło się w 1952 roku.
Karol III zadeklarował, że całe pozostałe życie poświęci swojej nowej roli. Złożył także przysięgę, że będzie dbał o niezależność Kościoła Szkocji.
W 2022 roku po raz pierwszy w historii posiedzenie Rady Akcesyjnej było transmitowane na żywo.
PRZECZYTAJ TEŻ: Profesora Jerzego Limona rozmowy z Królową
Król Karol III jest patronem Fundacji Theatrum Gedanense, odpowiedzialnej za budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jego twórca, prof. Jerzy Limon w 2014 r. za zasługi dla polsko-brytyjskiej współpracy kulturalnej został odznaczony przez królową Elżbietę II Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego.
Nie żyje królowa Elżbieta II. Kondolencje z całego świata
Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek, 8 września. Miała 96 lat i była najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii. W 2022 roku obchodziła 70-lecie panowania.
PRZECZYTAJ TEŻ: Nie żyje Elżbieta II, najdłużej panująca królowa Wielkiej Brytanii w historii
Po śmierci królowej z całego świata natychmiast popłynęły kondolencje, także z Pomorza. Polskę na pogrzebie Elżbiety II reprezentować ma prezydent Andrzej Duda.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kondolencje z Pomorza po śmierci królowej Elżbiety II
W 1991 roku brytyjską królową odwiedził ówczesny prezydent Polski Lech Wałęsa, z czym wiąże się kilka anegdot. Najbardziej komentowana było wypowiedź o łóżku w królewskiej sypialni. Podobno było tak duże, że w nocy prezydent „nie mógł w nim znaleźć swojej żony”.
Napisz komentarz
Komentarze