Jeszcze kilkanaście lat temu z dobroczynnych właściwości oddychania rozpuszczonym w powietrzu aerozolem solanki można było korzystać jedynie w Ciechocinku czy Inowrocławiu, gdzie znajdują się słynne, ogromnej wielkości tężnie, w oparciu o miejscowe złoża wód solankowych. Jednak coraz więcej miejscowości zaczęło budować u siebie niewielkie tężnie zasilane roztworem solanki, dostarczanym z zewnątrz i systematycznie uzupełnianym. Nie trzeba szukać daleko, podobna tężnia działa m.in. w Sztumie.
Projekt budowy tężni w Malborku został przyjęty w budżecie obywatelskim, opiewa na kwotę 200 tysięcy złotych. Konstrukcja tężni już została ustawiona w pobliżu placu zabaw, na terenie rekreacyjnym osiedla Południe, między ulicami Michałowskiego i Kwiatkowskiego. W tym miejscu przewija się wielu mieszkańców, dla których tężnia powinna być dodatkową atrakcją. Gotowa jest najważniejsza część - charakterystyczna budowla z gałązek, po których spływać będzie solanka. W pobliżu stoją też okazałe zbiorniki z roztworem solanki w ilości 4 ton. Brakuje jeszcze ławek i uporządkowania całego otoczenia.
Wśród projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego na rok 2023 znalazła się budowa następnej tężni, która byłaby ustawiona w Parku Miejskim. Inwestycja szacowana jest na kwotę 240 tysięcy złotych.
Napisz komentarz
Komentarze