Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Tczew: Rowerzyści rzadko są sprawcami wypadków drogowych [Analiza z 7 lat]

Główną przyczyną wypadków drogowych z udziałem rowerzystów w Tczewie jest nieustępowanie pierwszeństwa przez kierowców i nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdu dla rowerzystów (12/13 zdarzeń). Mężczyźni byli częstszymi sprawcami (62 proc.) wypadków drogowych niż kobiety (38 proc.). Przeanalizowano sytuację w tym zakresie w ciągu ostatnich 7 lat.
Zdjęcie ilustracyjne

Autor: Pixabay

Analiza wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów przeprowadzana jest corocznie na podstawie danych z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji. 

W tym roku poza analizą danych za 2023 rok, postanowiliśmy przeanalizować również całe dane za 7 poprzednich lat czyli za okres 2017-2023  Czemu akurat ten okres? Poprzednia duża analiza skupiała się na danych z okresu 2007-2019. Tym razem chcieliśmy wziąć pod uwagę tylko ten okres kiedy istniała już większa sieci dróg rowerowych w Tczewie. 

Grzegorz Pawlikowski / Urząd Miasta Tczewa

Warto zaważyć, że to właśnie od 2017 roku nastąpił “boom” rowerowy w Tczewie, wcześniej ten ruch był raczej znikomy. 

– W 2023 roku na 600 tys. przejazdów rowerem (według danych z 4 liczników rowerowych) odnotowano 25 zdarzeń z udziałem rowerzystów, o dwa więcej niż rok wcześniej – wyaśnia Grzegorz Pawlikowski. – Jest to nieznaczny wzrost zdarzeń przy jednoczesnym 4-proc. wzroście ruchu rowerowego w tym samym okresie. Warto podkreślić, że nie odnotowano żadnych poważnych incydentów, takich jak ciężkie obrażenia czy śmierć. W 7 przypadkach rowerzyści odnieśli obrażenia lekkie, a w 18 nie odnotowano obrażeń w ogóle. Jest to najmniejsza liczba obrażeń lekkich od kilku lat. Spośród 25 zdarzeń, 11 było spowodowanych przez rowerzystów, 13 przez kierowców samochodów, a jedno przez pasażera kierowcy. Wśród tych 25 zdarzeń tylko jedno dotyczyło najechania pieszego przez osobę na rowerze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdański Żuraw po trzech latach znów dostępny do zwiedzania

Jak wygląda sytuacja pod względem przyczyn powstawania zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów? Nadal główną przyczyną wypadków drogowych z udziałem rowerzystów jest nieustępowanie pierwszeństwa przez kierowców i nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdu dla rowerzystów (12/13 zdarzeń). Mężczyźni byli także częściej sprawcami wypadków (62 proc.) drogowych niż kobiety (38 proc.).

Analiza wyników przeprowadzonych badań wykazała, że najwięcej – 7 – zdarzeń miało miejsce we wrześniu. Był to jednocześnie miesiąc z największym rowerowym w 2023 roku. Po cztery wypadku odnotowano w kwietniu, lipcu i październiku. Zdarzenia częściej występowały w poniedziałki, wtorki i piątki.

Najczęstszymi lokalizacjami wypadków były: przejazd rowerowy na al. Zwycięstwa (blisko ul. Wojska Polskiego), przejazd rowerowy na al. Kociewskiej (na wylocie od ul. Rokickiej od strony kościoła) oraz przejazd rowerowy pod Urzędem Miejskim na pl. Piłsudskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tragiczny wypadek we Włoszech: nie żyją dwie osoby z Kwidzyna

Łącznie w okresie 2017-2023 doszło do 146 zdarzeń z udziałem rowerzystów. 

– Dokonaliśmy również analizy sprawców zdarzeń pod kątem wieku – mówi Grzegorz Pawlikowski. – W przypadku kierowców są to głównie osoby w wieku 40-50 lat, następnie 20-30 oraz 30-40. W przypadku osób poruszających się na rowerze są dwie główne grupy wiekowe, jakie są sprawcami zdarzeń. Są to osoby w wieku 30-40 oraz 10-20 czyli młodsze od kierowców. 

Główną przyczyną zdarzeń drogowych dokonanych przez kierowcę jest nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu rowerzyście oraz nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdu dla rowerzystów. Łącznie jest to powód aż 85 proc. wszystkich zdarzeń. Sezon rowerowy w Tczewie, to okres od kwietnia do września. To wówczas jest większy ruch rowerowych. Wybija się tutaj na tym polu okres od lipca do września. Najczęstszym dniem tygodnia, w którym dochodzi do wypadków z udziałem rowerzystów jest poniedziałek. 

– Najwięcej zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów można zaobserwować w przedziale między godz. 13.00 a 15.00 oraz między 17.00 a 19.00 – zauważa Grzegorz Pawlikowski. - Ten pierwszy przedział to najprawdopodobniej dojazd / powrót z pracy (duża część zakładów kończy i zaczyna zmianę o godz. 14.00), a drugi to popołudniowy szczyt rekreacyjny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy można grillować na balkonie? I gdzie to robić legalnie? W tych miejscach w Trójmieście kiełbaski upieczesz bez groźby mandatu
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama