Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Sviatlana Sanko i Szymon Gumkowski najszybsi w Biegu Westerplatte

Sviatlana Sanko z Grudziądza i Szymon Gumkowski z Gdańska to najszybsi uczestnicy 60. Biegu Westerplatte. Na liście startowej widniało ponad 3000 nazwisk. Impreza, która już przez tyle lat nieprzerwanie odbywa się w Gdańsku, nawiązuje do historii, ale też sami uczestnicy tworzą ją każdego roku.
Sviatlana Sanko i Szymon Gumkowski najszybsi w Biegu Westerplatte
60. Bieg Westerplatte

Autor: Gdański Ośrodek Sportu

14 stopni Celsjusza na termometrze, bez opadów deszczu – to wprost idealne warunki do biegania. Start na Westerplatte ma swój znaczący wymiar symboliczny i to z tego miejsca na 10-kilometrową trasę wyruszyli uczestnicy 60. edycji tego wydarzenia. Jak relacjonują organizatorzy, po starcie na czoło wysunęła się czteroosobowa grupa.

Wśród liderów znalazł się m.in. Grzegorz Kujawski, który w ubiegłym roku był drugi na mecie. Grupa mocno pracowała, ale około piątego kilometra dwóch jej członków postanowiło zaatakować. Ucieczka okazała się udana - połowie wcześniejszej stawki przewodził Krzysztof Żygenda z Gdyni. Razem z nim podążał Szymon Gumkowski.

Co jakiś czas boczne podmuchy wiatru trochę dawały się we znaki liderom. Im bliżej finiszu, tym kolejne pokłady siły odnajdywał w sobie Szymon Gumkowski.

Bieg Westerplatte. Pierwsza trójka wśród mężczyzn:

  • I miejsce - Szymon Gumkowski z czasem 31:15 
  • II miejsce -  Krzysztof Żygenda  z wynikiem 31:31 
  • III miejsce -  Patryk Stypułkowski z Konuszek z rezultatem 32:01.

60. Bieg Westerplatte

Za wygraną Szymona Gumkowskiego kryje się ciekawa historia.

- Wczoraj zastosowałem nową taktykę motywacji - stwierdził już na mecie zwycięzca. - Uważam się za mistrza treningu, ale bardzo boję się tego bólu. Dziś pod numerem startowym mam list napisany przez samego siebie, w którym napisałem, żeby ten ból mi sprawiał przyjemność, żeby się nim cieszyć i właśnie tego doświadczyłem dziś na tych ostatnich metrach. Osiągnięty dziś czas jest w okolicach mojej życiówki. Bardzo się cieszę, że mogłem biec dziś z Krzyśkiem (Żygendą – red.), który był drugi. To jest mój przyjaciel, trenujemy razem od zawsze. Zaczęliśmy uciekać gdzieś na piątym kilometrze. Zmienialiśmy się na prowadzeniu, wspieraliśmy się, motywowałem go „chodź, biegniemy, jeszcze, jeszcze szybciej”, ale czegoś mu dziś zabrakło, bo to zazwyczaj on wygrywa. Dziś ja byłem lepszy – podsumował swój start.

Szymon Gumkowski to jeden z wielu zawodników, którzy na swoim koncie mają kilka startów w Biegu Westerplatte.

- Po raz pierwszy na trasie 10 km pobiegłem przed 5 laty.  Miałem czas 41 minut, zająłem któreś tam setne miejsce. Dzisiaj zwyciężyłem z czasem o 10 minut lepszym. Warto trenować, warto walczyć i wierzyć w siebie! 

60. Bieg Westerplatte

W gronie kobiet w biegu głównym najszybsze okazały się:

  • I miejsce - Sviatlana Sanko z Grudziądza z czasem 37:42
  • II miejsce - wywalczyła Anna Śleszycka z Gdańska z wynikiem 38:08
  • III miejsce - znalazła się także Marta Łosin z Gdyni z czasem 38:21.

- Spodziewałam się, że mogę tutaj być pierwsza – przyznała Sviatlana Sanko. - Pierwszy raz biegłam w Gdańsku. Trasa bardzo malownicza, po prostu super. Pogoda idealna, nie było wiatru, temperatura super do biegania. Nie wiedziałam, na co stać inne kobiety, ale walka trwała mniej więcej do piątego kilometra. Cztery kobiety biegły razem, ale potem poszło już „z górki”. Jeśli będzie okazja, będę jeszcze chciała tutaj kiedyś wystartować, bo z mężem (mąż Aliaksandr zakończył bieg na 7. miejscu w kategorii Open – dop. red.). Mieszkamy niedaleko, w Grudziądzu – relacjonowała na mecie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama